| UnȚurțureFrumos a întrebat:

Am o problema, ma dor picioarele, mai exact in zona calcaielor si a gleznelor dar mai mult calcaiele. Aceasta durere a aparut de prin 2017 si nu inteleg de la ce o fi.
Vreau sa mentionez ca sunt sedentar iar viata mea o petrec asa :
Dimineața ma trezesc la 6:00, merg 2 km pana la statia de autobuz, ajung la scoala, stau in banca 6 ore fara sa fac nimic (nici macar nu mananc), apoi iau autobuzul si merg din prima statie pana acasa tot 2 km, dupa care ajung, ma pun in pat si stau pana seara si intre timp mananc "prostii" si apoi procesul se repeta la nesfarsit.
Poate asta o fi cauza de la care ma dor picioarele, nu stiu.
Varsta : 16 ani
Greutate : aprox. 80 kg
Inaltime : 180 cm
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sunt două cauze ale problemei tale: sedentarismul și greutatea. Ambele se vor rezolva printr-o viață mai activă; mai mult efort fizic prin exerciții fizice dimineața, și muncă.
Dacă nu ai preocupări prin care organismul să fie solicitat mai mult fizic, atunci îți faci. Îți faci planuri.

| Claxon987 a răspuns:

Poate fi de la postura, de la modul cum mergi, poate ajuta un kinetoterapeut cu o parere. Sau poate oasele tale acumuleaza mult calciu si se deformeaza intr-un fel. Pentru artrita esti cam tanar, oricum nu se rezolva de la sine daca nu te ocupi de aceasta problema