| Katherine1684 a întrebat:

Nici nu stiu cu ce sa incep. Vreau sa slabesc! Ma poate ajuta cineva cu niste informatii? Deci am 15 ani, inaltime 1, 69, si imi e fff rusine sa zic dar am 70 kg. Si vreau sa slabesc! Ma ajutati cum? Adica eu sunt de dupa masa, am ore de la 2, si m.am gandit sa mananc dimineata de vreo 2 ori un fruct,sau ceva mai sanatos in afara,de paine,carne, paste, dulciuri si restul alimentelor care stim cu totii ca ne ingrasa. Si m.am gandit ca cand vin acasa adica la 8 seara,sa nu mai mananc nimic,deoarece asa cred eu ca voi slabi sad,si daca cumva imi e foame sa beau un ceai de menta,sau apa. E bine asa? O sa slabesc in maxim o luna si ceva? Imi e asa frica ca nu voi reusi,si o sa radeti de mine straight face. Chiar am nevoiea cea mai mare de ajutorul vostru,deoarece nu am pe nimeni cu care sa vorbesc si sa spun tot ce am pe suflet. Mama zice ca nu voi reusi deoarece,cei drept ma abtin cu greu de la dulciuri,si ma straduiesc greu sa nu mananc mult si des,deoarece de obicei mancam foarte mult,foarte multe chipsuri,dulciuri,mancam foarte mult mai ales seara cand stateam la calculator. Si mancam mult cand veneam acasa de la scoala, seara. Am nevoie de ajutorul vostru, chiar nu m.ai am nicio incredere in mine,ma gandesc ca poate o sa reusesc cateva zile sa nu mananc asa mult,dar mai ales sanatos,si dupa aia o voi lua de la inceput,sau ma gandesc ca si daca reusesc sa slabesc, o sa pun foarte repede inapoi. Va rog din sufletul meu sa ma ajutati, chiar am nevoie! Macar voi sa ma inelegeti sad

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
O să las sfatul pentru slăbit la urmă, deci mai întâi trebuie să te pregătești mental pentru acest lucru, nu lua în seamă ce zice mama ta și nu mai gândi atât de negativ despre persoana ta. Tu trebuie să crezi că vei reuși, să ai încredere în tine, în momentul în care crezi și ai încredere în reușită, atunci îți dă o forță cu, care vei duce la capăt sarcina. Crede și vei reuși. Spune mai mult că nu vei fi în stare și vei ajunge la eșec. Nu amâna, cel mai important lucru, mergi la magazin cumperi ce ai nevoie și le pui în practică din acel moment. Verișoara mea este în aceeași situație oarecum, amână să facă sport, să mănânce sănătos, spune că nu va reuși niciodată să scape de acest viciu al mâncării și uite așa a ajuns la 1, 65m și 87 de kg, gândește-te la consecințele amânării tale și nu face ce a făcut ea, apoi vei intra în depresie și va fi mult mai rău. Nu sunt atât de multe kg la înălțimea pe care o ai, în plus cu cât ești mai aproape de greutatea ideală cu atât slăbești mai greu, nu avea pretenții să dai 10 kg într-o săptămână, totul se face cu calm, răbdare și depunând efort zilnic. Sănătos ar fi să slăbești între 1, 5 - 2 kg / săptămână. Cel mai nasol pentru un elev să aibă program după-masă, foarte stresant. Nu trebuie să îți fie rușine de cum arăți, este ok, nu-i sfarșit de lume. Trebuie să dai vreo 10-12 kg, nu te panica, mulți trebuie să dea 30-40 kg și asta este foarte grav. Nu mai cumpăra dulciuri, spune familiei tale acest lucru, spune-le să te ajute, nu mai da banii pe toate prostiile de la magazin. O să fie mai greu la început dar pe zi ce trece, vei vedea cât de bine te simți.

Trebuie să ai un regim echilibrat în care să existe 3 mese principale (mic-dejun, prânz, cină) plus două gustări între mese (alune sau nuci). Foarte important, micul dejun să fie cât mai bogat, această masă este cea mai importantă dintre cele 3, nu o neglija. La prânz mănânci mâncare făcută de mama ta, ciorbe, tocănițe, pilaf de orez, pireu etc. totul natural. Cina, constă într-un frunct / două pe care le mănânci înainte să vii acasă, gen pe la 5-6 PM, când ajungi acasă, bei un ceai de tei/mentă/mușețel pentru a dormi bine. Gustările cum spuneam, alunele în coajă, sunt nesărate, neprăjite sau nucile. Pentru a-ți potoli pofta de dulce, mănâncă 2 bucați de ciocolată neagră cu70- 80% cacao.

Alte sfaturi :
-Bea 2 l apă / zi;
-Înlocuiește uleiul de floarea-soarelui cu cel de măsline extra-virgin;
-Dormi sufiecient(înainte cu 2 ore de miezul nopții, adică pe la 10:00 PM și să dormi cam 8 h sau poate și mai mult);
- Mânâncă la ore fixe;
-Ai putea înlocui zaharul rafinat(cel de toate zilele) cu cel de ștevie, este mult mai dulce și mai sănătos;
-Bea ceai verde după masă, dimineața și la prânz, provoacă insomnie dacă depășești doza recomandată și dacă îl consumi seara;
-Dimineața, înainte de micul dejun, bea un pahar cu apă în care să fie stoarsă puțină lămâie, nu are un gust tocmai plăcut dar este recomandat în diete și în plus te vei obișnui;
- Grefa este prietena ta în această dietă, fă-ți suc de grefe sau consumă câte una în fiecare zi;
-Nu mânca dimineața și seara carne;
-Nu abuza de carnea de porc (ar fi indicat să o consumi foarte rar)
-Dacă vrei să apelezi și la suplimente de slăbit, pastilele de cafea verde sunt potrivite, le iei dimineața și seara înainte de masă.
-Echilibrează-ți mesele și mănâncă cu moderație.
- Evită : produsele de patiserie, pâine, prăjeli, sucuri din comerț, dulciuri, E-urile, stresul.

Sportul : Bănuiesc că nu o să ai timp de sport cu programul tău de școală, de aceea fă în felul următor : mergi la orele de sport, când vii de la școală, fă 30 min exerciții de încălzire, genoflexiuni, abdomene, dansează sau aerobic urmărind acest videoclip : https://www.youtube.com/watch?v=7FaK1q-1zjw
De altfel, sâmbăta și duminica, fă jogging 1-2 h, o iei pe mama ta și mergeți.

Idei :
- pentru micul dejun ar fi potrivit asta: iaurt * Danone - Iaurt de băut 350g* + cereale integrale * Sanovita 1000g* (Kaufland, ambele) - pui în iaurt 4-5 linguri de cereale + o grefă;
-Între 12:00 - 1:00 PM - prânzul; 1:00- 5: 00 PM - două gustări ca mai apoi la 5:00 PM „cina" ce constă în două banane. După această cină nu mai mănânci nimic;
- Micul dejun să fie luat la 07:00 AM;
-Gustările de la școală pot fi și : mere, portocale/mandarine + cele pe care le-am zis deja (nuci, alune și ciocolată neagră cu 80% cacao ), de altfel mai ai o gustare și pe la ora 10 : 00 AM. Nu abuza de gustări, mănâncă cu moderație și la ore fixe;
*Acum, iei o foaie, cu informațiile pe care ți le-am dat, mai cauți și altele, îți faci un program + o listă de cumpărături și respecți, foarte simplu;
*Eu îți dau maxim 2 luni să scapi de cele 12 kg care sunt în plus dacă te ții de program.
Succes!

| Katherine1684 explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc enorm! :*

3 răspunsuri:
| Divy a răspuns:

Dulciurile şi chipsurile îngrasă cel mai mult crede-mă, nu păinea sau altceva.
Bea o cană cu apă înainte să mănânci te vei sătura mai repede cu mai puţină mâncare.
Nu sări peste mese mânâncă totuşi ceva să nu faci un dezechilibru.
Mult succes

| StefanChriss a răspuns:

Daca vrei sa slabesti ai nevoie de dieta+ sala. Trebuie sa mergi la sala zilnic, sa bagi cardio, cat despre dieta, nu ai voie dulciuri, fara suc, fara mancare grasa, fara ulei sau fastfood, doar apa, fructe, legume si carne de pui. Seara ori nu mananci deloc, ori doar un fruct, sau ceva foarte usor. Daca te tii de dieta+sala, ar trebui sa dai 4-5kg jos in prima luna, intr-un mod sanatos.