| Leutzzu a întrebat:

Buna TPU am 13 ani si obisnuiesc sa beau energizante dar nu din alea tari gen Redbull din alea slabe gen PISTON sau HELL in juir de 4 doze pe zi echivalentul unui litru pe ele scrie ca are 0.4% cofeina si 0.10% taurina care nu este prea mult.
Voi ce credeti ma afecteazqa asa de mult?
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

4 rahaturi din alea pe zi? o sa ai probleme cu stomacul, ficatul, iti strici dantura samd. parintii tai sunt chiar atat de iresponsabili de te lasa sa faci asa ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal că te afectează! Și încă cum! 4 doze de prostie pe zi?! Eu nu mă ating de asemenea prostii, am destulă energie nu-mi trebuie energizante. Tatăl meu care lucrează la greu, transpiră de poți să-l storci, ridică greutăți și construiește case pe asemenea căldură, el abia dacă bea o doză de energizant pe zi. Faci tu asemenea lucru zi de zi? Nu, dar ție îți trebuie 4 doze!
Te sfătuiesc să le lași deoparte, nu este o laudă să consumi așa ceva, chiar deloc, ba din contră, îți fac foarte mult rău! Sper să-mi asculți sfatul!

| vladv26 a răspuns:

Nu sunt bune deloc alea, pentru varsta ta, alea pot provoca boli de inima, ficat

| Andreea625 a răspuns:

Iti ataca ficatul si cand o sa fi matur pe la 40 de ani o sa trebuiasca sa i.ei un pumn de pastile( ti.o zic din experienta pentru. ca si bunicul meu bea energizant cand era mic) si acum am scris si mai sus a ajuns sa traiasca din niste pastile...Aaa..am uitat sa spun o sa iti afecteze si dinti si o sa.ti cada si mai repede.

| mrblizz311 a răspuns:

Frate eu am 16 ani si nu pun gura pe asa ceva plus ce energie iti trebuie tie la 13 ani acele bauturi sunt destinate celor peste 18 ani care chiar au nevoie si muncesc pana tarziu sa aiba energie ziua in locu tau nu m-as atinge de asa ceva daca te-am ajutat(sau ti-am deschis ochii te rog sa imi dai funda)

| HideWhisper a răspuns:

O doza de Hell din cate stiu e undeva la 2 lei. X 4 = 8 lei. Mai bine dai 8 lei p-un Red Bull si ai terminat balciu. Nu sunt bune iti distrugi ficatii si pancreasul, mai ales ca energizantele forteaza foarte mult inima, asa ca nu te mira daca o ti tot asa ca la 40 de ani sa ai probleme cu inima. Nu vreau sa te sperii sau altceva. E bine sa nu faci un obicei, pentru ca sanatatea e foarte importanta, nimeni nu iti interzice, dar nu in cantitatile astea. Eu in locul tau, decat sa beau 4 doze de Hell, mai bine beau una de Red Bull si gata. Sper ca te-am ajutat.