| Tgggghhhrrrttt a întrebat:

Am aproape 15 ani si am consumat ieri 1 redbull si un pahar de cappuccino cu ciocolata, se poate intampla ceva rau? Poate sa fie prea mare doza de cofeina pentru varsta mea? Au trecut aproape 24 h de la consum. Dupa cateva ore de la consum m-a durut putin capul, iar a doua zi pentru cateva secunde m-a durut putin in piept. Tin sa mentionez ca nu obisnuiesc sa beau cafea iar ca energizante acesta a fost al doilea pe care l-am baut de cand ma stiu daca imi aduc bine aminte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

De la un astfel de consum ocazional nu cred că o să ai cine știe ce efecte adverse de durată dar ai grijă să nu devină un obicei.
Nu mai bine bei tu o cafea simplă și gata, dacă chiar simți că ai nevoie de un stimulant?
Acel cappuccino și acel redbull pe lângă cofeină au și zahăr și alte lucruri dăunătoare, mult mai sănătoasă ar fi o cafea neagră fără zahăr și tot ai primi energie. Capuccino cu ciocolată mi se pare apă cu zahăr, îți crești de-aiurea glicemia și e și normal să te ia cu dureri după, mai ales dacă nu ești obișnuit.
Ai grijă să ai un consum adecvat de apă zilele astea ca să nu îți înrăutățești și mai tare durerea de cap cu una dată de deshidratare și nu mai consuma energizante sau alte minuni pe viitor, ieși 10 min la alergare sau fă 5 minute de cardio și tot îți crești mai sănătos nivelul de energie

| Tgggghhhrrrttt explică (pentru MadRaven):

De energizante sigur o sa ma las iar de cafea nu beau des deloc poate chiar la 2-3 luni un pahar.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"redbull si un pahar de cappuccino cu ciocolata, se poate intampla ceva rau? "

ai scris intrebarea logic și cu sens deci n-ai nimic!

| Mirel4412 a răspuns:

Unii oameni beau 3 cafele pe zi si 5 energizante si sunt fresh, eu unul beau energizant ocazional, nu pentru efectul de "energizare", cu ca are gust bun happy

| ane22mona78 a răspuns:

Nu ai ce sa pățești, stai linistit, numai sa nu exagerezi