| BombonicaSuperGirls a întrebat:

Am 14 ani si am 67 kg! Vreau sa slabesc urgent! Vreau o dieta sanatoasa care sa nu necesite infometare, si sa nu fie prea sofisticatabig grinMultumesc anticipat:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| inger02 a răspuns:

Nu stiu o reteta anume dau iti dau 2 sfaturi utile pentru a slabi:1 sa faci foarte multa miscare si multe exercitii iar 2 sa nu mananci mancaruri grase sau sarate sau dulciuri multe.indicat sa mananci mai multe salate, fructe si sa bei multa apa..succes

| SergiuBoss11 a răspuns:

Daca vrei sa slabesti fa miscare. Dieta aia trebuie sa o tii toata viata.Ca imediat ce te opresti si incepi sa mananci iar se pune la loc, ba chiar si mai mult.Mergi la o sala, alearga fa aerobicstraight face.O sa vezi diferentele.

| ღCuteღKissesღ a răspuns:

1) Bea 8-10 pahare de apa zilnic – te ajuta sa iti cureti organismul de impuritati si grasimi. De asemenea poti inlocui cateva pahare de apa cu ceai verde sau alte tipuri de ceai.
2) Imparte mesele in 5-6 portii mai mici pe zi – asa metabilismul tau se va inteti si nu iti va mai fi foame intre mese.
3) Mareste cantitatea de fructe si legume pe care le consumi – sunt pline de vitamine.
4) Micsoreaza cantitatea de grasime – rezuma-te la cel mult 20 de grame pe zi.
5) Fa 30 de minute de miscare in fiecare zi – fa o plimbare, practica un sport sau iesi cu copiii. Mentine-te in miscare.
6) Gaseste-ti un hobby – apuca-te de tricotat sau pictat pentru ati mentine mainile ocupate.
7) Nu manca snack-uri seara tarziu – incearca sa nu mananci nimic cu cel putin 2 ore inainte de culcare.
8) Asculta-ti organismul – iti va spune cand e satul, cand ii e foame, cand e stresat sau obosit. Invata care sunt semnalele si asculta ce iti spune propriul corp.
9) Creste cantitatea de fibre – consuma cereale integrale si paine.
10) Curata si detoxifica – se poate ca acest sfat sa fie cel mai important. Scapa de toxinele daunatoare si de chimicale, pentru ca organismul tau sa functioneze in mod normal.

| ZigZagMTFK a răspuns:

Ca sa slabesti iti dau eu o dieta sanatoasa : 2 mese pe zi doar fructe si legume, in rest apa plata si lamaie, dimineata poti bea o cana de ceai verde pentru ca te ajuta la slabit, dar fara zahar! Funda? big grin

| danielarimnea a răspuns:

Bine uite...si eu am 14 ani si realizez faptul ca inca sunt copil si organismul meu nu este inca format dar am fost la nutritionist pentru o dieta cat de cat acceptabila varstei mele iar eu iti voi da regimul meu insa nu stiu daca va corespunde cu organismul tau

| danielarimnea a răspuns:

Deci.-incearca un sport care sa necesite 30-40 min efort, -bea cat mai multe lichide apa ceai ( eu spre exemplu imi fac limonada) buuun programul : Dimineata :-fructe sub forma de salate sau cereale integrale Pranzul:-eu de obicei am programul incaracat si nu apuc sa mananc dar...ai voie carne si toate cele numai ca nu in ulei! Searasickaici e mai ciudat ( trebuie sa incerci sa mananci inainte de ora 6 apoi ai voie numai fructe oke deci seara:-legume (salate sau simple), iaurt cu fructe si tot ce tine de lucruri uscate si totusi cu vitamine big grin oke acum iti dau cv ce te-ar putea ajuta : incearca sa mananci 1-2 felii de paine ( nu alba, neagra!) fara bauturi racoritoare acidulate! Fara maioneza, carne grasa, prajeli, tocaturi, cascaval, salam, sosuri etc

| MiraJane a răspuns (pentru danielarimnea):

Si te-a ajutat sa slabesti?