| KidBOX a întrebat:

am 14 ani si nu stiu cum sa va spun, dar cred ca am chist-pilonidal sau ma rog asa cred eu. Am la fund putin mai sus de buca stanga un fel de furuncul care in interior simt un fel de bila tare. Si am un fel de dreptungi rosu in sus de la fund in sus pana la "buba" Intrebarea este am chist-pilonidal? Trebuie sa ma operez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Danysan a răspuns:

Nu te juca cu asa ceva.Eu am stat asa si la un dus cad m-am spalat mi-a iesit de acolo un Cheag de sange cam cat palma.Am zis ca mi se face rau.Si ma tratam -Bagam acolo antibiotice.Dar degeaba.Am fost la Chirurgie la Floreasca a doua zi ca mi-am dat seama ca nu e de Gluma.Si m-au operat urmatoarea zi.Se face daca esti o pesoana mai parosa -De obicei un fir de par se infecteaza sub pilele si cu timpu Infectia iti sapa in muschi.E si o zona in care se strange transpiratie mai des. Operatie e usoara.Cel putin Mie mi-a taiat sa zic asa o fasie din fesa -Mi-a extirpat ce era acolo ca sa nu mai fac.Te tine cam 2-3 trei zile.Nu am fost de accord pentru ca desii pare o operatie usoara mi-a- facut anestezie in coloana vetrebrala...dar a fost ok pana la urma.Trebuie sa te avertiezez ca se videca foarte greu deoarece e o zona care nu ai cum sa te feresti ca sa se sutureze operatia.Mi-e mi-a luat o vara intrega-Cu pungi de Gheata si alte -Off.NU iti da antibiotice -Se trateaza doar prin curatare se lasa rana sa se vindece de la sine. Trebuie sa mergi sa te curete ei odata pe saptamana si sa te panseze.Ideea e sa ai o aerisire buna buna in zona feselor dar e cam cu dus si intors.laughing.

| KidBOX explică (pentru Danysan):

Mi-a trecut de la sine, era boala care am zis ca este, nicidecum furuncul, nu am fost la chirurg, medic, etc. in viata mea de cand sunt eu constient de durere. Si uite ca mi-a trecut laughing Ti-am at funda ca o meriti, raspuns lung, inteligent, si sincer. Multumesc!

7 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa fie un furuncul. Dar cel mai bine este sa mergi la doctor.

| ElenaSA a răspuns:

Sa nu te doftoricesti singur.Nu e de gluma si mergi sa-ti curete acolo medicul.

| Vi003 a răspuns:

E furuncul, incearca sa dai cu unguentul Ihtiol, e maroniu si are ca efect colectarea puroiului. Un chirurg stie mai bine ce trebuie facut in aceasta faza. Asemenea chisturi reapar si e necesara interventia chirurgicala pentru a-l chiureta.

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns:

Chistul pilonidal doare cam unde popular se zice "noada" ceva mai sus putin nu suna a chist pilonidal ce ai descris tu

| ElizaaaX a răspuns:

Habar nu am, sfatul meu e sa te duci urgent la medic happy

| Zofota_Alexandra_1996 a răspuns:

Eu stiu ca de obicei se opereaza dar nu e o operatie grea oricum, nu trebuie sa te sperii. Cel mai indicat ar fi sa consulti un medic si intre timp sa ungi zona cu niste crema de galbenele. Bafta si sper ca te-am ajutat!happy