| Andrei761 a întrebat:

Am 15 ani si de cand a inceput vara am inceput sa am unele probleme pe care nu le aveam in timpul scolii. Am inceput sa am mici probleme cu vederea, aud din ce in ce mai prost, cand ma trezesc de dimineata sunt foarte obosit si ma culc la ora 22:00 si ma trezesc la ora 8:30 obosit iar cand era scoala ma culcam pe la ora 1:00 dimineata si ma trezeam foarte odihnit la ora 7:00. Simt ca si mintea mea functioneaza mult mai greu sau chiar uita lucruri. De exemplu ma uitam azi la un serial cu subtirare, citisem subtirarea iar dupa ce tocmai o citisem uitasem complet ce am citit. Ma puteti ajuta? Chestia asta ma ingrijoreaza, n-as vrea sa mi se intample asa si la scoala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate stai prea mult la calculator si la TV. la varsta ta nu ar trebui sa stai mai mult de o ora insumat pe zi, impartit in doua sau trei reprize. daca depasesti o ora de utilizare a calculatorului, televizorului, tabletei, telefonului mobil pe zi, atunci asta este problema. Incearca sa iei o mica pauza (sa zicem pana la inceperea scolii renunta complet la televizor, foloseste calculatorul maxim 30 de minute pe zi si telefonul numai pentru apeluri scurte) si vei vedea ca lucrurile se imbunatatesc.

| seth2016 a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai si mergi la doctor.

Pentru problemele in legatura cu somnul te poate ajuta acupunctura.