| adrili10 a întrebat:

Buna TPU am 15 ani sunt baiat si am inaltimea 1, 75. Vreau sa tin dieta dukan.Imi poate afecta dezvoltarea. Vreau raspuns de la cei care stiu cu adevarat si pot sa ma ajute, Ofer FUNDA.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 67, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 10-11 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 10 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

ORICE dietă ( şi mai ales dieta Dukan, care este foarte STRICTĂ ) îţi AFECTEAZĂ dezvoltarea normală a organismului ( la această vârstă )!

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La 15 ani este INTERZIS să ții diete!
Învață să mănânci, ești încă în creștere, nu priva organismul de nutrienții necesari. Practică un sport, exerciții fizice zilnice, etc.
Exclus înfometarea și sedentarismul.
Elimină grăsimile de orice fel, alimentele procesate mecanic, fast-food-urile, etc.
http://calorii.oneden.com/
Pa, pa.

| adrili10 explică (pentru Legiuitoarea):

Eu nu ma infometez si in plus la dieta dukan se mananca numai proteine.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| adrili10 explică (pentru bursuc001):

Trebuie sa slabesc cam 10 kg.

| bursuc001 a răspuns (pentru adrili10):

Tu PRECIZEAZĂ greutatea actuală şi îţi spun EU dacă trebuie să slăbeşti şi cât!

Am mai văzut destui copilaşi ANOREXICI care vreau să slăbească laughing

| adrili10 explică (pentru bursuc001):

De unde ai sti tu sa imi spui cat sa slabesc?

| bursuc001 a răspuns (pentru adrili10):

Am 42 de ani şi "ceva" studii în domeniu - NU sunt un copilaş care-şi dă cu părerea!

Dacă tu vrei să te iei după părerea unor copilaşi de 12-15 anişori, e "treaba ta".

O zi frumoasă.

| adrili10 explică (pentru bursuc001):

Am 88 de kg

| bursuc001 a răspuns (pentru adrili10):

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 67, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 10-11 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 10 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

ORICE dietă ( şi mai ales dieta Dukan, care este foarte STRICTĂ ) îţi AFECTEAZĂ dezvoltarea normală a organismului ( la această vârstă )!

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am tinut dieta niciodata dar am vazut ca dieta dunkan este o pacaleala.A fost nu stiu ce vedeta de la noi care a incercat-o si a zis ca s-a ingrasat si nu a slabit asa cum ar fi trebuit.Si am vazut si la televizor ca unii oameni au murit din cauza asta deoarece au luat un medicament care era pe lista dietei dunkan(trebuia sa-l ia deoarece era parte din dieta.Eu iti recomand sa nu incerci dieta asta.

| adrili10 explică (pentru anonim_4396):

Eu am citit dieta si nu trebuie nicio pastila trebuie sa mananci doar proteine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Sub 18 ani, orice dieta iti afecteaza dezvoltareahappy.
Daca vrei sa slabesti, incearca prin cai naturale: bea multe lichide, practica sport, mananca multe fructe si legume, dormi suficient, mananca (,) carne mai slaba etc.
De fapt, trebuie sa mananci des si putinhappy. Grasimile "naturale" (din carne, branzeturi etc.) nu ingrasa.happy
Evita dulciurile, insa poti consuma miere, ciocolata neagrahappy.

| adrili10 explică (pentru anonim_4396):

Da asta scrie si la dieta dukan

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Greutatea ar trebui sa fie undeva la 65 de kilograme.
Apuca-te si lasa mancarea nesanatoasa si fa miscare zilnic.
Te pup!