| Jusephi a întrebat:

Am 16 ani si de aproximativ 3 luni ma chinuie o dermatita de contact in zona inghinala. Am fost la un medic de permanenta si mi-a recomandat Diprogenta unguent. Fara izbanda. Dupa un timp de folosire, dermatita a devenit mai subtire insa s-a extins si pe piciorul drept, chiar si sub buric. Exista alta crema sau ceva in afara de cea mentionata? Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Intreaba ti medicul sau mergi la o farmacie.

| Jusephi explică (pentru Donsavas):

M-am dus la farmacie si mi s-a dat Nidoflor. A zis ca daca intr-o saptamana nu imi trece cu asta imi da altceva. Multumesc pentru ajutor

2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Pai dermatita aia de contact se face cand... intri in contact cu o substanta daunatoare pentru tine.
Nu ai identificat-o?
Banuiesc ca nu te speli cu acelasi sapun/gel de dus ca inainte sa iti apara dermatita.