| bobolina27 a întrebat:

Am 16 ani si mereu am avut probleme-n familie si in societate si de la un timp de vreme incep sa plang fara motiv.De exemplu,sunt afara cu prietenii,ne distram,radem, glumim si la un moment dat incep sa plang dar nici eu nu stiu de ce.Mentionez ca nu povestesc nimanui problemele care le am si ce simt, tin totul pentru mine.Imi puteti da un sfat, ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Byana a răspuns:

Ar fi foarte bine daca ti-ai descarca in vreun fel emotiile si ai incerca sa-i spui cuiva ceea ce simti. Avand 16 ani esti inca la scoala asa ca te sfatuiesc sa mergi la psihologul scolii pentru ca poti vorbi orice cu el si poti avea incredere ca nu va spune nimanui problemele tale. Un alt mod de a-ti "descarca" emotiile ar fi sa le scrii (pe mine ma ajuta mult metoda asta), sa scrii ceea ce simti, iar daca ai talent la desen le poti exprima si asa. totul sta in a da afara ceea ce e negativ pentru ca usor, usor vor incepe si mai tare sa te "manance" pe interior si starea ta se va agrava.

7 răspunsuri:
| 0PopaPorno a răspuns:

Povesteste ca ajuta cat de cat. dar gaseste pe cineva care sa te asculte. sfat : nu apela la parinti oh go on

| bobolina27 explică (pentru 0PopaPorno):

Nu mai pot de mult timp sa vorbesc cu ei, nu ma inteleg, cel putin pe tata nu l-a interesat niciodata daca sunt suparata sau daca am ceva oh go on

| 0PopaPorno a răspuns (pentru bobolina27):

Exact aceeasi chestie e si la mine. pff. niciodata nu vorbesc cu tata ca nu-i pasa, iar daca ii zic maicamii imi baga versuri din eminescu sau nu ma crede ca chiar ma simt naspa. daca nu vrei sa povestesti cuiva cum te simti ca retraiesti, macar nu stiu incearca sa uiti pentru cateva clipe si sa incerci sa iti distragi atentia cu ceva si sa te concentrezi pe lucru ala... ca se mai duc din ganduri...

| bobolina27 explică (pentru 0PopaPorno):

O sa incerc, multumesc mult pentru sfaturi :* sper sa te ajute Dumnezeu si totul sa fie bine la tine-n familie

| YourDeath a răspuns:

Eu cred ca tocmai faptul ca nu povestesti nimanui problemele tale te face sa fii asa. Incearca sa vorbesti cu cineva intr-un mod serios... poate cu cel mai bun prieten/cea mai buna prietena. E doar un sfat...dar cred ca e cel mai bun.

| crazypretty a răspuns:

Daca nu ai incredere sa povestesti cuiva problemele tale mi le poti spune mie nu avem cunostinte comune deci nu am cui povesti si in plus am rabdare sa ascult oamenii

| bobolina27 explică (pentru crazypretty):

Multumesc frumos, dar sincerea sa fiu, chiar nu-mi place sa povestesc.retraiesc acele clipe neplacute povestind...