| Ally.Bee ♀ a întrebat:

Am aproape 17 ani, dar tatal meu nu ma lasa sa ies decat in fata blocului, nu ma lasa sa ies cu prietenele iar cand aduc vorba de "prieten" incepe sa ma injure/certe, imi spune ca mai intai trebuie sa invat si dupa aceea sa am prieten. Afara cand ies trebuie sa il mint pentru a putea ca sa petrec mai mult timp cu prietenii. Probleme nu le fac, sunt cat de cat cuminte, la scoala chiulesc asa...la vreo 20-30 de absente pe semestru, dar in rest, am note destul de bune. Nu stiu cum sa fac sa il mai inbunez, am vb cu el de atatea ori dar mereu ma emotionez si incep sa plang. Uneori imi doresc sa moara. Inca nu intelege ca am crescut si am dreptul la viata. Simt nevoia sa ma distrez, sa-mi fac prieteni noi, sa ma plimb cu fetele prin parc, dar sincer, chestiile astea nu le-am facut niciodata. Daca aveti vreun sfat ceva, e binevenit, dar daca incepeti sa injurati, mai bine nu-mi spuneti nimic.

6 răspunsuri:
| alinutzacodruta a răspuns:

Am si eu un caz asemanator numai ca nu e vorba de tata ci de... bunici :( uite am postat si eu povestea mea aici.nu stiu daca te incalzeste cu ceva dar macar stii ca nu esti singura :(

http://www.TPU.ro/......escarc-de/

poate te mai ajuta unele sfaturi pe care le-am primit si eu :*

| hugo a răspuns:

Spune-i intr'o zi ca iesi in parc cu prietenele, daca nu te lasa(vino cu prietenele la el sa il comvingeti) alta data ii spui ca te duci sa bei1suc tot cu prietenele...si asa mai departe capeti cata putina libertate... dar sa fi cuminte!happyhave fun

| Seline a răspuns:

Explica-i ca numai esti un copilas, ca iti asumi responsabilitati si ca iti poti purta singura de grija dat fiind faptul ca ai aproximativ 17 ani.

| unu a răspuns:

Nu mai iesi deloc, stai in casa toata ziua si vezi daca ii convine asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alexa, asigural ca nu faci nimic rau daca te lasa un pic mai libera. spune-i ca doar el te-a educat si incearca sa nu-l dezamagesti.pe mine deja m-aidezamagit. el o face din dragoste pentru tine, si tu ii doresti moartea. el e un tata bun si responsabil. tu esti o fiica de nedorit.cum sai doresti moartea? deja spui ca il minti, ca sa poti iesi.crezi ca el nu stie? stie.de la scoala chiulesti asa un pic. ce faci in timpul asta cand el stie ca fata lui e la scoala? si mai e o problema. cu prietenul. e vreo graba? cand celelalte vor fi trecute prin cateva paturi, ale baietilor, si vor avea o reputatie mai buna sau mai rea dupa cum se invredniceste fiecare, tu vei fi o tanara domnisoara, ca un boboc de floare in jurul careia vor roi trantorii si bondarii.la anul faci majoratul.mai un pic de rabdare, fiindca orice tata isi da seama ca trebuie sa-si lase fiica libera odata si odata. ii va fi si rusine sa te intrebe unde ai fost.ai rabdare.bine ca ai un tata care stie ce e bine pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i ca ai crescut si nu mai esti copilul de acum 5 ani in urma', daca nu te lasa spune-i ca il parasesti, poate ca asa se va inbuna, succes!