| Clara120 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu ce se intampla cu mine.De la un timp nu mai am chef de viata, ma supar si ma enervez foarte repede, am impresia ca nimanui nu-i pasa de mine(aici ma refer la prieteni), am impresia ca nu ma asculta niciodata, parerea mea nu cred ca ar conta pentru ei.Eu consider ca sunt prea matura pentru varsta mea.Prietenele mele zic:"Da, sigur.Esti matura". Am avut niste probleme in familie si consider ca aceste probleme m-au facut sa privesc lumea din alta perspectiva, si din aceasta cauza m-am maturizat prea repede.Pe langa preocuparile de adolescent eu mai trebuie sa mentin situatia calma in familia mea.Acum apele s-au mai linistit, dar cu 3 luni in urma credeam ca innebunesc.Simt ca nu mai pot sa comunic atat de mult cu prietenele mele, deoarece cum v-am spus si mai sus am impresia ca nu prea le intereseaza cuvantul meu.Cand le povestesc ceva despre ce mi s-a intamplat de exemplu intr-o zi au fetele gen"Asa? Si? Care-i faza? Ce ma intereseaza pe mine?". Dar eu trebuie sa stau si sa ascult cand imi povestesc ele ceva.Sunt o ascultatoare foarte buna, dar nu prea sunt lasata sa vorbesc, si acest lucru ma irita.Cred ca am devenit si o frustrata.Ma simt foarte rau din punct de vedere mintal.Vin de la scoala, ma duc in camera mea si incep sa plang. Aproape in fiecare zi incep sa plang asa din senin.Am inceput sa tin totul in mine, pentru simplul fapt ca am impresia ca nu mai am cui sa povestesc ce mi se intampla. Dupa cum v-am mai spus prietenelor mele parca nu le-ar pasa ce se intampla cu mine.Bine.Asa am eu impresia.Sunt melancolica, 9 din 24 de ore sunt foarte deprimata, si asta a inceput acum cateva zile. O fi din cauza adolescentei? Ce as putea face? Sa merg la un psiholog? Am unul in familie, si vad ca nu mai da rezultate.Sa ma gandesc ca viata are momente bune dar si rele si eu acum sunt intr-un moment din viata mea mai putin bun? Nu prea pot. Ce-as putea face?
Multumesc.

2 răspunsuri:
| noi3 a răspuns:

Hei, ar trebui sa stii ca fetele sunt rele intre ele.
mai bine ai avea un prieten baiat caruia sa-i spui ce simti si ce nu simti.
plange mai rar, incearca sa scrii, sa desenezi ce simti.
ai mai mare grija de tine. sportul [depinde de el] echilibreaza mintea, iar cititul iti ajuta sufletul :)

poate te vor ajuta: http://koan.ro/
http://www.clubming.ro/....../index.php

pe mine ma ajuta mereu :)
ai grija de tine si daca vrei sa vorbim, spune-mi.

| mirela07 a răspuns:

Off.e foarte trist sa nai cu cine vb.cel mai bine ar fi sa incerci sa stai si la scoala in banca ta si sa vezi daca ele vin la tine sa te intrebe ce ai dc esti suparata dar daca nu viin inseamna ca nu iti sunt prietene.ar trebui sa stii ca multi se dau prieteni si de fapt iti sunt dusmani ...asa ca ar trebui sa le si spui ce ai vrea tu de asta sunteti prietene sa vb orice chiar si ce te deranjeaza. poate nici ele nau de unde sa stie ce te deranjeaza pe tine asa ca zile.mi s-a intamplat si miewinking de aia stiu cum sa procedez si acum incerc sa stau in banca mea sper ca te-am ajutatwinking