| David97tpu a întrebat:

am 16 ani si niste dinti strambi, sunt sanatosi si albi dar pentru sunt destul de strambi nu prea zambesc si atunci cand zambesc arat ca naiba...m-am gandit la aparat dentar, dar e prea scump si nu cred ca pot parintii sa se mai sacrifice pentru asta... aveti vreo idee ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pefelie a răspuns:

David, investitia asta este pe viata. asa ca eu cred ca parintii tai ar trebui sa se sacrifice macar acum cat ai sansa pentru ca odata ce ai sa cresti mai mare va fi mult mai dificil sa indrepti situatia. Ar trebui sa ai o discutie cu ei si sa le spui care este problema si ca asta tine de viitorul tau nu este o chestie ce poate fi amanata.

Sper ca te-am ajutat!

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

La varsta ta te pretezi la aparat dentar fix. Cel mai ieftin costa 1500 RON pentru o arcada. Vorbeste cu parintii, s-ar putea sa fi uimit de reactia lor.Succes!

| thegatekeeper a răspuns:

In afara de a-ti pune aparat dentar, nu exista o alta cale de a-i indrepta. De regula, aparatul dentar (ma refer la cel clasic, sa zic asa, din metal) pentru o arcada costa in jur de 1000 RON, plus 30-40 lei costul controlului lunar. In orice caz, nici la varsta de 18-20 de ani nu este prea tarziu pentru a-ti pune, in cazul in care inca vei fi nenmultumit de aspectul dintilor si vei dori sa iti pui mai tarziu. Oricum, depinde si cat de grava e problema ta. Gandeste-te ca exista putine persoane care sa aiba asa-zisa dantura perfecta.

| RapCatAlexx a răspuns:

Salut David-doar cu aparatul dentar poti indrepta dintii... si eu am trecut prin asta