| Rebb00 a întrebat:

Am 165m si 61kg. Deci, trebuie sa slabesc. Daca 5 zile din 7 mananc 1000 calorii pe zi, in celelalte zile mananc normal, sa zicem, 2000 calorii pe zi, ar trebui sa slabesc cel putin 500 grame pe saptamana, nu? Ar trebui sa ma descurajez daca nu obtin nici un rezultat? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AlexandraEpureanu a răspuns:

In principiu ca sa slabesti un kilogram ar trebui sa "economisesti" ca sa zic asa in jur de 7.000 de calorii.

Acum "normalul" asta difera de la persoana la persoana (in functie de sex, varsta, inaltime, greutate, stil de viata, etc), dar hai sa zicem ca 2, 000 de calorii pe zi e o valoare orientativa cat de cat OK.

Deci tu daca vei manca doua zile "normal", iar in cinci zile din sapte cu 1000 de calorii mai putin decat necesarul, asta inseamna ca, presupunand ca nu apar alte schimbari in stilul tau de viata (sa faci mai multa/mai putina miscare), tu vei slabi aproximativ 700 de grame in fiecare saptamana, deci da, clar cel putin 500 de grame pe saptamana.

Acum legat de "masurarea rezultatelor". Prima regula e sa te cantaresti la aceeasi ora, ideal dimineata la trezire, inainte de a manca / bea ceva, pentru ca altfel e foarte usor sa varieze greutatea.

A doua chestie e ca e foarte greu sa masori schimbari minore, de pana la 2 kilograme sa zicem. Dar undeva la un trei-patru saptamani ar trebui sa vezi si vreo 2-3 kilograme date jos si, de asemenea, ar trebui sa se simta la haine.

| Chαяtreux a răspuns:

Fa mult sport.

| alexa2829 a răspuns:

Nu,sigur dai pe saptamana 1 kg sau 2 nu te dezamagii!