| AlexAL275 a întrebat:

Am 17 ani și am o problemă de care aș vrea să scap. Problema este următoarea: mănânc foarte multe prăjeli, mezeluri, dulciuri în special și sincer chiar mi-a ajuns, m-am săturat să mănânc nesănătos, sunt obosit, mănânc în continuu(mai ales noaptea). Aș vrea să mănânc mai sănătos, dar nu știu ce și mai e o problemă, mâncarea sănătoasă costă mai mult. În plus, nu am un program pe care să-l respect, mănânc fix când nu mai pot de foame rău de tot și consum în mod deosebit dulciuri. Help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"mănânc foarte multe prăjeli...Help!"

ia plânge-te tu bucătarului casei să vezi cum iți are un polonic peste pupătoare!

| Catrice a răspuns:

Baga fructe in loc de dulciuri. E sezonul portocalelor, mandarinelorhee hee
Baga niste piept de pui la cuptor,o salata langa, pireu, mâncăruri de legume, da' nu alea de se fac cu mult ulei.
Baga mâncare gătită în loc de prăjeli.
Fă-ți un program chiar daca nu ți-e foame și mănâncă cate puțin. Niste fructe între mese.
Noaptea se doarme, nu se mănâncă.

| StrongHeart a răspuns:

Nu manca nimic 3-7 zile si vezi cum te simti, s-ar putea sa ai o surpriza placuta.Sa bei totusi multa apa.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Îți recomand sa citești cartea "Cum sa nu mori" de dr. Michael Greger. Te va ajuta, fiind si specialist in domeniu.

| WhiteLife a răspuns:

Mâncarea sănătoasă nu e neaparat mai scumpă. Caută pe Youtube: healthy food ideas; lunchbox ideas; bento box. Îți recomand și canalul Theseriousfitness.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil să mănânci pe fond emoțional

| Drifterx500 a răspuns:

Fructe, legume...tot ce este usor de digerat, ai 17 ani si nu ai timp? serios? muncesti toata ziua? Doar scuze laughing

| AlexAL275 explică (pentru Drifterx500):

Timpul e la toată lumea, depinde cum ți-l folosești.

| sorinel1spaidar a răspuns:

Du-te la munca