| anonim_4396 a întrebat:

am 17 ani si fumez cam de vreun an. (mai fumam si inainte da nu asa des, cate o tigara la saptamana) si de 4 zile am avut temperatura si nu imi dau seama ce am in gat. Sunt foarte speriat, mi-e frica sa nu am cancer la gat. un medic sau cineva care stie ma poate informa cum se depisteaza cancerul la gat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna ziua,
Cel mai probabil simptomele dumneavoastra sunt de cauza infectioasa. Bine ar fi sa mergeti la un medic de specialitate ORL pentru un consult si un tratament adecvat. http://www.i-medic.ro/......a-la-fumat

| AFR81 a răspuns:

Cel mai bine lasa'te de fumathappy

| NIGhTmArE187 a răspuns:

Salut,cancerul se formeaza dupa mai mult timp si ar fi trebuit sa fumezi mult mai mult decat ai zis tu.probabil ca ai o laringita sau ai o inflamatie in gat.se mai poate totusi sa ti se fi umflar ganglionii/laringele,de la tutun,asa se mai intampla unor fumatori daca nu fumeaza mai mult timp si se reapuca dintr-o data simt o umflatura in gat si nu respira bine, dar asta nu inseamnca ca ai cancer. daca e de la tigari, se dezumfla in max. 1 saptamana, stai linistit, si eu cand m-am apucat de fumat vreo 2-3 saptamana am avut gatu umflat si respiram prost dar a trecut de la sine.si eu la inceput m-am temut de ce iti e si tie frica, dar am vb cu un medic si mi-a zis ca trebuie multe tigari si mult timp pentru a face cancer.sincer sa-ti spun, cancerul de laringe e un tip rar de cancer.cel mai frecvent e cel pulmonar.totusi,cancerul de laringe(in gat, cum zici tu) prezinta niste simptome:voce ragusita/sparta si jena respiratorie, dar simptomele astea sunt aceleasi ca la o simpla inflamatie sau o laringita.pentru siguranta ta du-te la medic si fa-ti un control si eventual o radiografie sa vada ce e acolo.si sa stii ca acest tip de cancer(laringial) se trateaza,nu este mortal, prin terapie sau interventie chirurgicala. sper ca te-am ajutat, bafta!

| NIGhTmArE187 a răspuns:

*edit:scuze pentru greselile de vocabular, am scris repede.

| cryss_7938 a răspuns:

Du-te la medic

| lexu32 a răspuns:

Acum nu mai fumez de cand am avut temperatura... cred ca este m-am racit un pic. Dar oricum nu mai fumez. ma las de ele.