| IrinaAlinaPopescu a întrebat:

Am o mare mare problema. Fumez de 2 ani, am 15 ani. In primul an fumam vreo 5-6 tigari pe zi, in cel de-al 2-lea an fumam 2-3 in incercarea sa ma las... dar nu m-am lasat. De la inceputul verii nu mai fumasem 2 saptamani si dupa 2 saptamani am fumat 7 una dupa alta. Pe loc nu aveam nimic dar in dimineata urmatoare nu mai puteam sa vorbesc eram foarte foarte ragusita si m-am speriat. Am spus la toata lumea ca am baut multa apa rece si ca probabil am rosu in gat sau ceva si in acelasi timp ( din prostie) am continuat sa beau apa race si am inceput sa tusesc.
O saptamana am luat medicamente si pana la urma mi-a disparut tusea si durerea puternica in gat.
Dar apoi am inceput sa tusesc sec si de fiecare data cand tuseam se declansa alta tuse si ma tine aproape 1 minut.
Si sunt ingrijorata pentru ca am un coleg ce fumeaza 1 pachet la 2 zile si el tuseste cum tusesc eu acum. Nu l-am intrebat daca are ceva la gat, dar tot iel mi-a spus cand m-am apucat ca daca nu trag in mine si doar tin in gat fac cancer la gat, si imi este foarte frica ca am cancer la gat sau la plamani.
Suneti-mi sincer daca, credeti ca am sau nu si poate stiti ce am.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Buna.
1. In primul rand vreau sa-ti spun ca NU ai cancer in gat.
Cancerul in gat de obicei il fac barbatii. -chiar daca un barbat si o femeie fumeaza la fel de mult.
2. Cancerul in gat nu se formeaza asa de usor.
3 Pentru linistea ta, poti merge la oglinda, deschide larg gura si uita-te in gat sa vezi daca observi ceva NEGRU.
4. Cancerul in gat se formeaza in 3 conditii: 1- Daca unul din parintii sau bunicii tai au avtu cancer in gat, daca fumezi mult si timp indelungat, daca esti barbat. (la femei este foarte rar).

Asa ca stai linistita in ceea ce priveste cancerul in gat. Sunt mai mult ca sigur ca nu ai.

Insa asta nu inseamna ca trebuie sa continui sa fumezi, pentru ca si pe femei le afecteaza fumatul. Fumatul nu afecteaza doar plamanii si gatul. Fumul de tigara ajunge in tot corpul (odata cu aerul pe care il inspiri, inspiri si fumul de tigara).

Cat despre tusea ta, -probabil este gatul iritat, si ii ia mai mmult timp sa se vindece.
iti dau niste sfaturi
- in primul rand lasa tigarile, macar pana iti trece de tot-astfel vindecarea va fi mai rapida
-bea multe ceaiuri caldute -nu fierbinti- sunt emoliente pentru gat, si grabesc vindecarea.
Consuma vitamina c de la farmacie -caci intareste sistemul imunitar, si te protejeaza impotriva infectiilor.
O zi buna.

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Asta este tusea tabacica, se datoreaza gudronului si altor porcarii pe care le tragi in piept. Singura solutie ca sa scapi de tuse, este sa scapi mai intai de tigari, si de fum in general, de aceea sa eviti si localurile unde se fumeaza.
Nu ai nici un motiv real ca sa te tii de fumat (cred ca nu lucrezi, nu ai proiecte, licitatii si alte activitati mai stresante, ca sa nu poti lasa tigara deoparte), si ai toate motivele ca sa te lasi de fumat. Nu-i mai bine sa dai banii pe o lebenita decat pe un pachet de tigari, sau sa strangi mai multi sa mergi un weekend la munte?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Stii bine ca fumatul iti poate face rau! Stii ca dai pe tigari o gramada de bani in plus! Stii ca fumatul mareste riscul aparitiei multor boli!

Gandeste-te mai bine la toate astea! Scrie-ti pe hartie motivele pentru care trebuie sa renunti la fumat.Alege-ti data exacta in care vei renunta la fumat, pentru a nu amana cu-n vesnic MAINE! Cu o zi inainte arunca toate tigarile si brichetele si fa-ti provizii de guma de mestecat, seminte sau biscuiti, din care sa ai tot timpul la tine.
Fa cat mai mult sport. Taie lemne, fa curatenie, fa gimnastica, orice te ajuta sa transpiri, eliminand astfel toxinele:sportul te ajuta sa te relaxezi si sa dormi bine!
Renunta la obiceiurile asociate cu fumatul. Daca obisniesti sa fumezi dupa mancare, iesi acum la plimbare sau mananca fructe.
Incearca de asemenea sa eviti alcoolul si cafeaua.
In prima zi incearca sa ai cat mai multe ocupatii, ca sa n-ai timp sa te gandesti la nevoia de a fuma o tigara.
Ce sa mananci?
Mananca multe cereale, spanac, smochine. Migdalele si stafidele sunt si ele foarte indicate.Cu cat aciditatea din organism e mai mare, cu atat mai repede te vei apuca de fumat.
De aceea evita:alcoolul, carnea, ouale si fructele acre.
Ti-am spus asta spre binele tau, tu decizi ce vei mai face in continuare!
Te pup!

| cosmin655 a răspuns:

Voi credeti ca se face asa usor cancerul? Iti garantez ca e nevoie de ani buni(in care sa fumezi un pachet/zi)ca sa faci cancer(dar depinde si de organism, poti sa nu faci deloc).Tu fumezi normal sau le pufai(nu tragi in tine)? Daca nu le tragi in piept ai sanse foarte mari sa faci cancer la gat(eu nu cred ca ai acum, doar iti imaginezi simptomele, e ceva normal daca esti speriata). Citeste aici:http://www.tpu.ro/sanatate/cum-sa-ma-las-de-fumat-1/.Iti recomand sa te lasi si nu te speria daca o sa tusesti la inceput(cand incerci sa renunti la fumat), prin tuse plamanii elimina substantele nocive(o sa-ti treaca dupa un timp).In legatura cu colegul acela, ori e racit ori fumeaza prea mult(sau tigari prea tari)si organismul lui nu le mai suporta.Raspundemi la intrebare:Le tragi in piept sau nu?

| IrinaAlinaPopescu explică (pentru cosmin655):

Le trag in piept, dar nu cred ca mai trag vreuna de la sperietura asta.

| Buduran_Dorian_2000 a răspuns (pentru IrinaAlinaPopescu):

Salut in final ce ai facut te-ai lasat?

| Buduran_Dorian_2000 a răspuns:

Nu ai nimic stai linistita... totusi felicitari ca poti sta 2 saptamani fara ele.