| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU, am 17 ani si imi vin in minte tot felul de ganduri compulsive adica care se repeta si sunt obositoare aceste ganduri, de exemplu inainte sa plec din casa pana afara imi vine in minte sa imi imaginez de mai multe ori sa nu las mizerie in camera, sa pun mancare la papagali si dupa ce le pun imi imaginez cata mancare le-am pus, sau daca imi zice cineva ceva important ma tot gandesc la ce a zis in mod repetat. Inainte imi imagineam cat de aranjat sa fie sifonierul sau verific lucrurile de mai multe ori inainte sa plec, mi s-a luat de obiceiurile astea, cum pot sa scap de ele? Vreau sa am o minte linistita...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este un început de ceva. Ca să ameliorezi, să nu se amplifice, acordăți singur momente de liniște. O dumincă fără griji, o oră seara fără griji. Așa se zice că și prezidentul USA are în staff un funcționar, aghiotant, care se preocupă de hobbyul prezidentului și face așa ca în programul ui, zilnic, săptămânal, lunar, acesta să aibă timp de relaxare, ca să poată conduce eficient. Uneori se relaxează cu o secretară, dar, mna!

3 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pur si simplu nu te mai stresa.E normal sa iti faci treburile prin casa si sa lasi totul in ordine, sau sa fi atent la ce iti spune cineva.Dar doar încearcă să te relaxezi si sa iti ocupi mintea cu altceva, sau sa asculti muzica atata tot.

| Floridori a răspuns:

Recomandarea evidenta este medicul psihiatru.Atentie, nu psiholog, MEDIC PSIHIATRU.
Avand in vedere ca este vorba despre o tulburare obsesiv-compulsiva si daca luam in calcul si alte tulburari, precum predispozitia catre personalitatea schizoida avand in vedere ca deja stim ca ai avut episoade de automutilare, singura solutie este tratamentul medicamentos si tinerea sub observatie a acestor comportamente si tulburari.
Este imperios necesar ca tratamentul sa se inceapa cat mai devreme posibil pentru ca aceste tulburari sa nu se complice si sa se ajunga si la alte afectiuni psihotice precum schizofrenia, de exemplu.
Da, mesajul meu poate ca este unul direct si poate nu iti place, dar te sfatuiesc sa iei aceasta posibilitate in calcul pentru binele tau.
Multa sanatate!

| Dintrebare a răspuns:

Buna, ce descrii tu pare a fi o tulburare obsesiv compulsiva si as recomanda sa cauti pe google sa citesti despre asta si despre terapia cognitiv comportamentala. Daca iti permiti din punct de vedere financiar, ai putea discuta cu un psiholog, ca vezi ce zice.