| Gabitaancutaelena a întrebat:

Buna TPU, am 17 ani si un m 1.59 si 53 kg.Imi pun intrebarea de ce am slabit 3 kg, acum un an aveam 1.55 si 56 kg.O fi din cauza ca m-am mai inaltat, m-ar ajuta vitaminele de crestere in greutate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Da, ai mai crescut putin, corpu tau consuma mai multe kcal, si la aceiasi mancare ai slabit 3 kg, ca arzi mai mult decat mananci.

Daca vrei sa mai pui, manance putin mai mult.

| dinaprilie a răspuns:

Te pot ajuta prin stimularea poftei de mancare. Oricum la inaltimea ta pare sa ai greutatea ok, conform cartii!

| alexandruciobanica a răspuns:

La înălțimea ta nu înțeleg de ce îți faci atâtea probleme, eşti bine aşa cum eşti cu 53 de kg. Dacă chiar vrei să mai pui câteva kg pe tine fa nişte exerciții ceva sau apucă-te de sală.

| Mosotti a răspuns (pentru alexandruciobanica):

Stai ca nu e la slabit, confunzi.
Daca vrea sa mai puna ceva Kg, trebuie sa manance mai mult, nu sa faca exercitii si sala, ca acolo va slabi mai tare.

| alexandruciobanica a răspuns (pentru Mosotti):

Sala nu neaparat este pentru slăbit, din contra am mulți prieteni care au pus câteva kg, deoarece atunci când îți antrenezi muşchii, aceştia, cu timpul, cresc şi crescând creşti şi în greutate. Eu zic că dacă se apucă de sală şi mănâncă corect vreo 2-3 kg o să le pună cu siguranță.

| Mosotti a răspuns (pentru alexandruciobanica):

Ea e fata, nici nu trebuie sa-si mareasca muschii prea mult, decat asa usor definiti, deci nu se va simti prea mult la greutate.

Daca nu vrea, poate sa nu faca, mananca ceva mai mult si ia 2-3 kile fara mari probleme.
Daca vrea 3 kile lunar sa ia, trebuie sa aiba cam 700 Kcal in plus fata de ce arde.