| Marselina a întrebat:

Am 18 ani si de vreo 2 ani am o data sau de doua ori pe luna palpitatii, pulsul meu ajungand pana la 160, iar in repaus il am cam 50. Singura modalitate in care il fac sa imi revina la batai normale este sa stau instinsa si sa incerc sa respir usor si imi trece mereu, n-am luat niciodata pastile. Este ceva grav? Mi-a spus mama ca in tinerete a avut tahicardie. Are legatura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa un control cardiologic, iar daca nu se gaseste nimic grav, atunci apuca-te sa faci ceva sport (atletism, inot, ciclism, tenis de camp sau de masa).
Si lipsa antrenamentului si miscarii fizice poate cauza asemenea probleme.

| blood0593 a răspuns:

Daca bei cola sau cafea, nu mai bea si daca nu bei, mai bine mergi la doctor.

| Marselina explică (pentru blood0593):

Am uitat sa specific, nu beau alcool, cafea, sucuri acidulate si nu fumez

| mariss2006 a răspuns:

Se poate sa aiba oarecum legatura. Incearca sa nu mai fumezi(in cazul care o faci), sa bei sau se te droghezi(tot in cazul in care o faci). Pentru linistea ta, ti-as sugera sa cinsulti un cardiolog. Se poate sa fie ceva mai grav. Sanatate. Pwp?