| Carolina1972 a întrebat:

Buna TPU!
Am 18 săptămâni de sarcina dar nu mi-a crescut burta așa mare, e normal? Sunt și mai înaltă și plinuță și poate de asta. La prima naștere când simți mișcările bebelușului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este perfect normal!
In primele 5 luni de sarcina burta nu creste foarte mult, fiindca copilul abia se formeaza.
Dupa luna 6 incepe sa creasca si burta si sa se dezvolte copilasul.
Greutatea ideala pentru o sarcina este de 10-12kg.
la prima sarcina bebelusul misca dupa 4 luni implinite.
Incepand cu a doua sarcina, pe la 3 luni jumate.
Daca esti plinuta, atunci fii foarte atenta cat mananci, ca poti deveni obeza si poti face diabet gestational, care iti vor da probleme si dupa nastere.
Abtine-te de la mancat mult, ca nu-i sanatos nici pentru tine si nici pentru copilas.
Sanatate multa si nastere usoara!

| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici un site perfect pentru tine si viitorul bebelus:
https://www.demamici.ro/