| Jdjrjrjrdndnfn a întrebat:

Buna TPU.Am 2 intrebari: 1. Exista dorinte? 2.Voi credeti in dorinte? Va intreb pentru ca mi-am pus multe dorinte negative si imi este frica sa nu se indeplineasca in viitor... Oare se mai afla cineva in situatia mea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt studii psihologice care spun ca, gandirea negativa atrage necazurile si problemele! Deci, iti faci singur probleme, provocandu-le, atragandu-le si facand o obsesie din ele!

Gandeste pozitiv, spune cu voce tare ceea ce vrei, dar totul sa fie pozitiv ca sa ti se schimbe viata si destinul.

Daca chiar vrei sa scapi de aceasta obsesie, opreste-te chiar acum din a scrie despre ele si a le gandii. Schimba-ti gandurile, ca sa-ti poti influenta viata si destinul.
Nu mai scrie prostii ca intrebarea asta, ca asta este una din obsesiile care atrag chestiile nasoale in viata ta. Chiar nu glumesc!

http://www.la-psiholog.ro/......e-pozitiva

http://portalspiritual.com/......-naturala/

https://innerspacejournal.wordpress.com/......-pozitiva/

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai pus intrebarea asta de vreo 10 ori, uite raspunsurile primite aici, in arhiva ta:

https://www.tpu.ro/utilizator/abvcxc/intrebari/

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru Violleta2022):

Doamne... si cu te deranjeaza frate pe tine? Te afli cumva in
situatia mea? Tu nu stii cat de grav este? Stau cu frica asta de 2 ani in mine, d aia intreb de 10 ori, pentru ca ma tem pentru viata mea, poti te rog sa pleci, daca nu-ti convine draga meawinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

De ce te deranjeaza ca ti s-a atras atentia ca ai pus intrebarea de mai multe ori? Aceasta remarca are legatura cu starea sanatatii tale, ca doar n-ai pus aiurea intrebarea la aceasta categorie?
Prezinti simptome caracteristice psihozei paranoide. Faptul ca te deranjeaza cand ti se atrage atentia asupra comportamentului anormal e un semnal agravant, trebuie neaparat sa te controleze un psihiatru!

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru anonim_4396):

Nu are legatura...dar nu am voie sa pun aceeasi intrebare de 100 de ori? si nu sunt singura care pune aceeasi intrebarewinkingdeci fac ce vreau eutongue

| Violleta2022 a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

Sunt studii psihologice care spun ca, gandirea negativa atrage necazurile si problemele! Deci, iti faci singur probleme, provocandu-le, atragandu-le si facand o obsesie din ele!

Gandeste pozitiv, spune cu voce tare ceea ce vrei, dar totul sa fie pozitiv ca sa ti se schimbe viata si destinul.

Daca chiar vrei sa scapi de aceasta obsesie, opreste-te chiar acum din a scrie despre ele si a le gandii. Schimba-ti gandurile, ca sa-ti poti influenta viata si destinul.
Nu mai scrie prostii ca intrebarea asta, ca asta este una din obsesiile care atrag chestiile nasoale in viata ta. Chiar nu glumesc!

http://www.la-psiholog.ro/......e-pozitiva

http://portalspiritual.com/......-naturala/

https://innerspacejournal.wordpress.com/......-pozitiva/

| Donsavas a răspuns:

Ți am spus sa mergi sa discuți cu un psihiatru! De la insomnie, tot abuzezi de dreptul tău de a scrie pe acest site. Ce crezi ca se schimba în gândirea ta dacă îți pun mai multe persoane ca gândești negativ? Te vei opri la o suta de întrebări postate repetitiv? Asta e o pierdere de timp și prin asta tu nu faci altceva decât sa stai tot mai mult cu gândul acolo. Nu, nu se intampla in mod direct ceea ce gândești! Este un mit. N o sa cada tavanul peste tine când dormi doar pentru ca tu așa ai vrea sa mori. Nu te ai născut pentru ca tu ai vrut sa traiesti. Tu nu poți decide cât vei trai și cum, în totalitate dar poți decide cât și la ce te vei mai gândi pe parcursul vieții. Eu zic sa ignori gândul ăsta și sa ți vezi de viață! Ești tânăr și cu cât insisti pe asemenea negativism, cu atât mai mult Îți vei invata creierul sa apeleze la ele, pentru ca așa l ai învățat, vor deveni automatisme. Cu ce te va ajuta? Nu vei muri dar vei avea o viață trista din cauza gândurilor pe care ți le generezi singur. Poate asta și vrei căci oamenii normali gândesc ceea ce vor și sunt ceea ce gândesc. Un om dacă gandeste ca e frumos se și crede frumos, dar nu devine. Așa se crede el și generează mai multe gânduri similare pentru a se simți bine. Dacă te macină de 2 ani, de 2 ani trebuia sa te consulți cu un psiholog. E vorba de sănătatea ta mintala, cu alte cuvinte, de propria liniște sufleteasca. Pastilele de la psihiatrie te vor ajuta sa dormi, chiar dacă tu nu poți. Ele nu țin cont de voința ta. Își fac treaba. După câteva nopți dormite ca la carte, se vor vedea schimbări în bine. Dacă totuși nu vrei sa mergi la psihiatrie, nu te duce, oricum eu nu am treaba. Poți totuși sa consumi suplimente de melatonina seara, cu o ora înainte de culcare. Melatonina este un hormon eliberat în timpul somnului de o glanda pe care radiațiile electromagnetice, lumina albastra în mod special și stresul o stopează. Poți închide toate dispozitivele din camera și sa stingi lumina din casa când adormi pentru a ți obișnui epifiza cu întunericul ca apoi sa secrete propria melatonina. Intre timp, tu te gândești la lumea viselor și închizi ochii. Pe timp de zi, dacă ai probleme de panica, poți încerca valeriana neapărat magneziul în combinație cu B6. Piridoxina (b6) ajuta la absorbția magneziului, acesta fiind un mineral esențial care se pierde când te stresezi. El te va calma. Cu astea Îți vei putea controla stările. Dar dacă nu funcționează, e cazul sa mergi la psihiatru! La psiholog ar fi trebuit sa mergi de la început, dar o poți face și de acum încolo.

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru Donsavas):

Chiar mai impresionat! Multumesc oricum happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cumva a 3a oara cand pui aceeasi întrebare?

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru anonim_4396):

Da, care e problema ta? Cu ce te deranjeaza? Pot sa pun intrebarea asta si de 100 de ori. Daca nu-ti convine atunci te rog nu mai comentawinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

Aolo, te-am bagat si eu in seama. Ce te victimizezi atat?! Sunt ironica.
Comentez la orice intrebare vreau, ca de aia ai postat aici.

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru anonim_4396):

Dar tie ti se pare de ras? Puteai sa te abtii si sa nu zici nimic! Te bagi ca musca in laptetongue.Tu nu ai cum sa intelegi din pacatewinking

| KlArt a răspuns:

Dorințe? Desigur că există! Ele sunt obiective, realizări, împliniri sau evenimente care ne sunt favorabile și ne dorim să ni se întâmple. Dorințe negative? Hmm Asta sună a blestem. Eu cred în blesteme. Totuși e trecut pe lista de păcate, deci nu e bine să emani energie negativă asupra cuiva (a blestema).

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru KlArt):

Nu blestem pe nimeni...de fapt eu ma tem pentru ca mi-am pus o dorinta negativa in gand legat de mine...cum ar fi "Imi doresc foarte mult sa mor in somn"si si ma tem sa nu se indeplineasca in viitor, parca presimt si as prefera sa nu ma mai culc de acum incolo daca vreau sa traiesc, asa e cel mai binewinking

| KlArt a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

Hai ca ești comic/ă! De ce să mori? Viața e frumoasă! Ce-i drept, mie mi s-a întâmplat să mi se oprească inima în somn. De-atunci încerc să dorm într-o poziție mai 'disciplinată' big grin Dar nu mi-e frică! Nici ție să nu-ți fie!winking