| Jdjrjrjrdndnfn a întrebat:

Buna TPU.De ceva timp imi este frica de dorinte... Uneori imi pun dorinte negative in gand si unele mi se indeplinesc.si cu toate ca eu nu-mi doresc nu stiu ce sa fac imi este foarte frica si m-am saturat de ex"Imi doresc foarte mult sa mor in somn", nu stiu ce sa fac..simt ca innebunesc de frica. Uneori simt ca fac si infarct.Nu ma pot bucura de nimic stiind ca o sa mi se indeplineasca dorinta asta stupida...Chiar daca nu s-a indeplinit, eu ma tem sa nu se indeplineasca mai tarziu. Oare sunt singura care isi pune astfel de dorinte in gand?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Adevărul este ca starea ta psihica s-a agravat. Ai deprins o obsesie pentru asta. S a născut o fobie persistenta în toate zilele în care te ai stresat și dacă nu înțelegi de buna voie, starea de anxietate nu va înceta și atacurile de panica sau insomniile vor tot apărea. E cazul sa discuți cu un psiholog sau sa apelezi la terapie medicamentoasa. Lipsa somnului și panica Îți distrug neuronii pe zi ce trece. Nu vei muri de vreun infarct sau moarte cerebrala, dar îți vei pierde puterile și în ritmul ăsta vei îmbătrâni devreme căci stresul e cel mai mare inamic al omului. Ai putea apela la un psihiatru infantil, dacă vrei sa poți dormi liniștit. Nu îți face griji! Nici pastilele acelea nu îți fac rau, atâta timp cât respecți prescripția medicului. Nh uita! Toate vor trece. Nu ești nici primul, nici ultimul om stresat.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,din pacate depresia e tot mai desa in ziua de azi, dar cu un tratament cu antidepresive plus ajutor medical poti trece peste asta, asta daca nu e cronica, daca e cronica asa vei fi mai mereu toata viata, e genetic chestia asta sa si gasit gena http://depressiongenetics.stanford.edu/mddandgenes.html
dar zi-mi aceste starii vin ca cauza a unor cauze gen suferi din iubire, stres, nervi? sau vin fara motiv?

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru RAY):

Fara motiv...laughing

| RAY a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

Stari de bucurie, depresie fara motiv ai?

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru RAY):

Mhm..Cred ca da

| RAY a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

Ai incercat sa te tai vreodata? sa isi vezi sangele cum iasa din vene afara?

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru RAY):

Nuu, Doamne Fereste...nici chiar asa ...imi este doar frica sa nu se indeplineasca dorinta asta mai tarziu

| RAY a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

Sunt curios sa aflu mai multe despre tine, ce anume visezi noaptea?

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru RAY):

Mhm...nimic ciudat ..cred

| Jigokunokishi a răspuns:

De s-ar indeplini genul asta de dorinte as fi mort de mult, si eu si intreaga planeta laughing Cat despre cele ce s-au indeplinit. probabil coincidente sau ai anticipat anumite chestii gandindu-te la ele, mi se intampla si mie. Fruntea sus, gandete pozitiv, incearca sa meditezi, sa observi acele ganduri negative si sa te descotorosesti de ele.

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru Jigokunokishi):

Si tu ti-ai pus dorinte negative in gand?:o

| BeSmart17 a răspuns:

Daca tu gandesti negativ lucrurile vor fi rele dar in schimb... daca gandesti pozitiv lucrurile vor fi bune! Doresteti ca tu sa devi faimos! Poate se indeplineste

| Castiel07 a răspuns:

Presupun că eşti tânără şi nu suferi de o boală, sindrom sau altceva. O să mori în somn doar dacă ţi-o cauzează cineva (gen să te sufoce sau altceva). Eşti bine merci şi această dorinţă este puţin probabil să se îndeplinească dacă nu eşti la bătrâneţe. Nu cred că eşti singura cu astfel de dorinţe, dar este inutil să crezi în ele. Succes!

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru Castiel07):

Pai...cred ca am facut accident vascular cerebral, pentru ca ma doare foarte tare "creierul", si daca nu mi-as fi pus dorinta asta stupida, poate nu s-ar fi intamplat prostia asta.

| Castiel07 a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

Dacă crezi că ai făcut un accident vascular cerebral, poţi da un ochi pe pagina: http://www.csid.ro/......-10980518/
Dorinţele tale nu te pot afecta în acest mod. Dacă tu crezi că te doare capul, asta poate fii doar în mintea ta. Treci pe la un doctor să vezi cum stai cu sănătatea. Dacă eşti bine, nu ai de ce să îţi faci griji şi speră la ce e mai bun.
Fun fact: faza cu tine este că tu dacă chiar nu ai nicio problemă şi spui că te doare ceva şi că o să mori în somn ar fi chiar opusul efectului placebo. Acesta este îmbunătăţirea în starea ta fizică prin credinţa ta că eşti sănătos şi prin urmare scăparea ta de simptome. Acesta este folosit pe pacienţii care chiar nu au nimic, dar ei cred şi spun că se simt bolnavi.
Succes, şi nu uita să vezi un doctor!