| Anonim1124 a întrebat:

Am 20 ani și nu îmi mai vine ciclul de o saptamana! De aproape un an imi vine intr-un interval de 30-35 zile (neregulat). Dragoste am facut in martie pe 19 iar ciclul a venit pe 29 martie si in aprilie tot pe 29. Nu sunt însărcinată pentru ca trebuia sa nu imi vină deloc deci ce problema as putea sa am? De la ce poate sa fie? Si cat ar trebui sa intarzie normal? Pot sa am o problema cu ovarele? E normal ca la ciclu sa ma doara rau ovarele sau asa e normal? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca dupa actul sexual intretinut in data de 19 Martie, a pornit sangerarea menstruala in data de 29 Martie, reiese ca sexul a fost intretinut cu 9 zile inainte de prima zi a urmatoarei menstruatii, adica altfel spus : sexul a avut loc in PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual, adica intr-un moment in care era 100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si daca ar fi fost ejaculata sperma in vagin. Exact din acest motiv s-a produs sangerarea menstruala si a INCEPUT UN NOU CICLU MENTRUAL in data de 29 Martie si pe urma si al 2-lea ciclu menstrual in 29 Aprilie, fiindca in mod absolut CERT/SIGUR NU s-a format sarcina. Neinceperea sangerarii menstruale la o anumita data calculata, anticipata, preconizata, se datoreaza pur si simplu faptului ca activitatea hormonala este dereglata din cauza unor afectiuni medicale existente la nivelul unei sau a mai multe glande endocrine (tiroida, ovare, hipofiza, suprarenale, etc.). Multa sanatate!

| JicaContra a răspuns:

Ginecolog ai incercat?!?
nu, NU TPU, pe aici avem 1-2 legisti buni, si o tona de IT-sti decenti
insa medici, NU, doar amatori
SIIIII, sper ca nu te astepti sa gasesti aici pe cineva cu EXACT ACEEASI PROBLEMA PE CARE O AI TU, si eu imi doresc 72 de virgine, dar nu vreau sa mor pentru Allah ca sa le capat, pentru ca dupa aia "echipamentul" cu care le-as putea "folosi" NU mai e "in viata"... daca intelegi ce vreau sa spun!

| Justme79 a răspuns:

Cauze pot fi multe dar în urma posibil unui control vei vei ști de ce ți se întâmplă asta...cât despre dureri sunt normale uneori dar sa nu fie și sângerări abundente că atunci posibil să fie cu totul altceva happy

| Tonobil a răspuns:

Ai luat pilula dupa ce ai facut dragoste?
Poate ai racit?

| Anonim1124 explică (pentru Tonobil):

Dacă am luat sau nu pilula nu are relevanță. Ca mi-a venit ciclul de 2 ori dupa contactul sexual deci nu sunt însărcinată! Si am facut o protejat