| alecsutsuuu a întrebat:

Buna tpu..Am 22 de ani si acum 7 luni mergeam prin parc si mi se facuse rau deodata.(palpitatii gat uscat frisoane senzatie de lesin) si de atunci traiesc un cosmar nu ma mai pot duce la petrecere cu gandul ca o sa mi se faca rau...palpitatiile mi-au trecut de ceva, si am prins un obicei sa-mi verific mereu pulsul si seara uneori simt ca imi creste pentru cateva minute chiar zeci..Am facut la medic am facut EKG a iesit bine din cate am inteles..mentionez faptul ca in seara cand am patit asta fumasem dintr-o tigare electronica...nu stiu ce sa mai fac simt ca o iau razna nu mai este nimic ca inainte traiesc cu gandul mereu ca o sa pic si nu ma mai ridic. daca a mai patit cineva sau stie despre ce e vorba astept raspuns.Dau funda, Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vorbește cu medicul de familie. De ce nu îți faci un set de analize medicale? Cu o singură înțepătură, poți afla zeci de rezultate. Măcar afli răspunsul, primești tratament, deci te vindeci. Odată vindecat, scapi și de panica care s-a instalat în inima ta.

| alecsutsuuu explică (pentru floresdemayo):

Ce analize sa mai fac? Multa lume imi spune ca e ceva psihologic.

| floresdemayo a răspuns (pentru alecsutsuuu):

Mă refeream la analizele de sânge. Să vezi cum stai cu hemoglobina, leucocitele etc Amețelile pot fi cauza mai multor boli (anemie, glicemie prea mare/prea mică etc).
Normal că prietenii îți spun că e pe fond psihologic, dacă te văd atât de anxios și agitat, nonstop. Dacă mâine îți vor spune că ai manifestari psihiatrice, ce faci?!
Vorbește cu medicul de familie, îți va spune ce e de făcut. Fiecare dintre noi am avut (măcar o dată în viață), stări de rău venite pe neașteptate. Chiar și eu. Dar a doua zi uitam de ele, de parcă nici nu au existat. În cazul tău, dacă nu s-au mai repetat de atâta timp, ce rost are să te stresezi zilnic, imaginându-ți că stările de rău pot reapărea din minut în minut?
Nu mai fi așa prăpăstios...

http://www.csid.ro/semne-si-simptome/ameteala-11229944/