| anonim_4396 a întrebat:

am auzit ca mersul pe jos este sănătos si arde calorii, cate calorii am ars daca am mers 1 km pe jos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cate calorii dau 6 bete de chibrit arse. happy

| sorinake a răspuns:

Daca ai telefon cu Android poti folosi o aplicatie care iti numara pasii si iti spune cate calorii ai ars

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tayu.tau.pedometer

| RAY a răspuns:

Noi ardem calorii non stop, 1 km e nimic, cand mergi, mergi 5, 6 km, eu nici nu simt 1km, la varsta ta eu mergeam 10, 15 km de 4, 5 ori pe saptamana si mancam mult si eram slab

| Violleta2022 a răspuns:

La 1 km, probabil ca nu ai ars nici o calorie!
Arderea incepe sa se produca abia dupa 3-4 km de mers pe jos!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Foarte putine, cateva zeci de calorii, o nimic toata

| Louys a răspuns:

1 km e praf
Trebuie sa mergi 5 km(Alergatul in schimb da rezultate mai bune)

| annempx a răspuns (pentru Louys):

Nu spun ca am mers doar un km, doar voiam sa aflu cate calorii ard per kilometru ca sa calculez.