| StewartCassie a întrebat:

Am auzit de dieta cu struguri. Imi puteti da mai multe detalii despre ea? Funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Strugurii sunt 73% apa si 23% zaharuri de tip monozaharide, celuloza, pectina, acid tartric liber, materii minerale... Pe langa acestea restul 3%, strugurii, contin vitamine din complexul B, vitaminele C, A, PP si K, dar si saruri minerale de potasiu, fosfor, magneziu, fier, calciu, siliciu. Acestea toate au un efect diuretic si sunt benefice pentru tratamentul unor boli precum reumatismul, guta, boli de piele...

Prin dieta cu struguri va fi stimulata digestia si se vor elimina toxinele din organism.

Sursa: http://dieta.ele.ro/......-a205.html