| Rosu_Cristi_1982 a întrebat:

am avut o operatie la mana pentr-
u extractie tije si nu stiu daca sunt ate topitoare sau nu, Cum pot fi sigur daca sunt ate topitoare, In cat timp cad atele topitoare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"Ate topitoare"! Se numeste catgut resorbabil sau nu. La operatia unde rana este la suprafata (cazul tau) nu se pune catgut resorbabil. Acesta se pune la operatia de stomac, chiar pe stomac si la suprafata se pune catgut neresorbabil. Asa se face si la alte operatii unde este vorba de organe interne. In concluzie, trebuie sa mergi la medic pentru scoaterea catgutului.

| CuriousStuff a răspuns:

^ Subscriu!
In plus, sunt sigur ca medicul ti-a spus la cat timp sa mergi ca sa-ti scoata firele insa nu ai fost atent, de obicei se scot dupa 7-14 zile, dar depinde si de incizie, locul ei, cat de tensionata e pielea in acel loc...