| anonim_4396 a întrebat:

Zilele trecute mi-a ieșit un herpes pe buza. Uitându-mă pe internet, am găsit tratament cu usturoi pisat. Mare greșeală. Mi s-a iritat într-un mod urat zona de dedesubtul buzei. Am tratat herpesul cu aciclovir dar in zona încă à rămas pielea uscata și ușor roșie. Ce as putea folosi pentru a grăbi vindecarea? E posibil sa rămân cu semne din cauza acelei iritații?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TatianaIstrate a răspuns:

Aciclovir e the best. Exista si crema si pastile. Le poti combina. Trebuie sa iei 1000 de mg pe zi pastile adica 2 jumate de 400 de mg si sa te ungi de cateva ori pe zi cu crema. Te rog nu-ti pune pasta de dinti sau alte prostii babesti.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai simplu mod de a scapa de herpesul de pe buze: intinzi pe el putina PASTA DE DINTI, sa fie acoperit pana la vindecare.
Pasta de dinti impiedica sa ajunga aerul pe herpes, care - in lipsa aerului - dispare in cateva zile.

Răspuns utilizator avertizat
| Amely21 a răspuns:

Nu trebuie să îl tot bâzâi, că se poate irita și mai tare. Mai ales că usturoiul și alte tratamente pot fi iritante pentru o piele sensibilă. Oricum și dacă îl lași fără să îi faci nimic, trece de la sine. Și dacă nu scarpini sau nu îl spargi, nu au cum să rămâna semne.

| andiceasu95 a răspuns:

Pune pasta de dinti sau cumpara baneocin e o alifie care o poti pune la herpes si in cateva zile isi revine inapoi

| gigimondialuuuu a răspuns:

Să nu mai pui usturoi niciodata, și eu am pus odată pe un coș și s-a făcut dublu.
Pasta de dinți ajuta
La fel si mierea