| eoooo a întrebat:

TPU am cateva intrebari. : 1. Ieri insf. mi-am invins frica si am mers la dentist, Mi-a facut anestezie nu a durut aproape deloc. la una din masele mi-a pus ceva sa imi omoare nervul. si mi-a zis ca ma va durea putin. Anestezia si-a pierdut efectul abia dupa 4 ore. si dupa a inceput sa ma doara maseaua. M-a durut aseara insa ma mai doare putin si azi si am observat ca acolo unde e maseaua s-a inflamat. e normal sa se intample asta pentru ca mi-a lucrat acolo? cat mai dureaza durerea? 2. Tot ieri am observat dupa ce mi-a trecut anestezia ca ma dureacv sub limba. M-am uitat. si nu am vazut nimic. insa acum de dimineata am vazut ca e cv alb. si nu pot manca sau vorbi bine de ea. Am auzit ca ar putea fi afta. ce tratament natural cunoasteti pentru asta? Fundaa clarr si vot la toti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| elenyss a răspuns:

Nu doare maseaua in sine, doare nervul pana va fi omorat si poate dura cateva zile. Dar gandeste-te ca o sa scapi cu o masea sanatoasa si frumoasa care nu va mai durea! Durata unei afte e de 8-11 zile si se poate vindeca spontan, dar se poate extinde si pe faringe, laringe si esofag asa ca ar fi bine s-o tratezi. Eu mi-am tratat afta recidivanta cu analgezice si ca tratament naturist cu Dermogent antiseptic. Vindecare rapida!

3 răspunsuri:
| Négatif a răspuns:

Bună.
Badijonare cu glicerină boraxată. O poţi cumpăra de la farmacie, urgent, până nu se va agrava.
Succes!

| SasukeUchihakun a răspuns:

Du-te din nou la dentist aia cu alb se numeste plomba. data viitoare cand te mai duci supeni la doctor sa iti scoata maseauasi sigur o sa iti zica el ce boala ai si ce tratament poti sa iei.am patit si eu ca tine m-a dus la dentist mia plombat maseaua apoi am luat o fiola de abocalmin si mi-a trecut. Funda?

| elenyss a răspuns (pentru SasukeUchihakun):

Ce sa caute plomba sub limba?! In plus de asta, plomba se pune dupa ce se scoate pansamentul care omoara nervul. Eu cred ca n-ai trecut pe la dentist in viata ta.