| Andrei761 a întrebat:

Am cateva intrebari legate de tumorile pe creier : 1.Acestea pot fi indentificate daca apesi in respectiva zona in care se afla tumoarea?
2.Am facut niste analize cu putin inainte sa am niste dureri de cap pe care le am si acum(acestea sunt usoare dar uneori au o apasare ceva mai puternica ce nu imi permite sa ma concentrez la scoala ceea ce este enervant) ce imi spuneau ca nu am nimic dupa care le-am mai repetat inca o data si a fost acelasi rezultat(am repetat din cauza unei probleme la ficat), durerea o am in partea dreapta din spate sau cea din stanga (niciodata nu le-am avut simultan) in fata sau la tample credeti ca poate fi vorba de o tumoare pe creier?
3. Tumoare pe creier in aria auditiva mai are si alte simptome in afara de scaderea auzului?
Astea sunt intrebarile, sper sa-mi raspundeti, as vrea sa-mi repet analizele curand si sa fac si o tomografie dar as vrea mai intai sa primesc raspunsurile voastre si sa ma consult cu medicul de familie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Creierul e invelit in craniu iar o tumora pe creier nu o s-o poti simti din exterior oricat ai apasa. Tumora poate sa prinda diferite parti ale creierului si astfel sa dea simptome dintre cele mai diverse, o tumora care deja da simptome la distanta trebuie sa fie destul de mare asta insemnan ca creste presiunea intracraniana si simptomul pe care l-ai avea ar fi varsaturile in jet, adica varsaturi cu o presiune foarte mare. In rest, depinde ce prinde, partile creierului care se ocupa cu auzul nu se cele care se afla in apropierea urechii.
Ce spui tu acolo sunt a o simpla durere de cap, poate din cauza frigului, daca durerea are caracter pulsatil, adica simti ca si cum ar pulsa acolo, intensitatea durerii tot creste si scade, aia e migrena.
Poti sa stai linistit ca nu e nicio tumora, o sa-ti confirme asta si CT-ul, daca vrei sa-l faci. Durerile de cap de cele mai multo ori au cauza necunoscuta si se trateaza doar simptomatic (durerea propriu zisa), nu prea se cauta cauza decat daca durerea se cronicizeaza, adica te doare capul in acelasi fel, in acelasi loc de 3-6 luni in continuu.
Multa sanatate.

Răspuns utilizator avertizat