| anonim_4396 a întrebat:

Ce este o tumoare pe creier?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

BAnuiesc, varsta dv este mica, pai o tumora este una din multele forme de cancer ( poate fi si necanceroasa, scriu mai putin medical si academic, ca sa intelegeti ), asa cum celelalte organe se imbolnavesc, se poate imbolnavi si creierul.- Ele pot creste pe invelisul creierului sau in interiorul acestuia. Este o formatiune, o masa de tesut, cu celule mai putin normale.
Diagnosticul se pune numai dupa o tomografie.

13 răspunsuri:
Laur
| Laur a răspuns:

Medical se foloseste "tumora" cel mai adesea. Este o proliferare de tesut, benigna sau maligna (cancer), cu origine in tesut localizat in zona creierului (sunt mai multe tipuri de celule acolo). Cu alte cuvinte, o celula incepe sa se divida mai repede decat alte celule, nu mai moare normal si se formeaza tumora.

| pam_pam a răspuns:

Se spune si tumora si tumoare, m-am interesat mai de mult. Iar allina a reusit cel mai bine sa-ti explice in termeni mai simpli.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand se spune tumora. Apoi ar fi multe de spus, dar simplist vorbind e o excrescenta mai mare sau mai mica, benigna sau maligna. In functie de zona in care apare e mai mult sau mai putin periculoasa. In general se opereaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pam-pam, de limbaj de specialitate ai auzit? Fiecare breasla are unul. Asa ca, la piata poti zice si tumoare si umflatura, dar la spital abtine-te!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am gasit adesea pe forumuri medicale si formularea "tumoare " iar aici nu suntem pacienti, si nici personal de specialitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Allinna, nu suntem, dar, cica, vrem sa invatam sa vorbim corect. Macar unii dintre noi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da furni, dar depinde cum o spui, forma conteaza, ma refer la corectarea celui care a gresit, am avut si eu aceeasi initiativa, sa stii ca rezultatul este urmatorul, de teama ca o sa radem de ei, nu mai posteaza, sa ne multumim ca comunica, nu facem lectii cu ei, daca le spunem in particular este altceva, vor corecta, dar aici nu trebuie sa-i facem de rusine, se jeneaza fetele de baieti si baietii de fete (nu este critica, ar trebui sa ne ferim de critica ), este parerea mea mi-o sustin pentru ca le cunosc psihologia sunt extraordinar de vulnerabili si sensibili.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Allina are dreptate eu asa am auzit pe net deoarece inainte sa postez m-am documentat poate nu asa de bine dar daca cei care au postat unde am citit eu au scris gresit atunci si eu am facut acelasi lucru.si in plus nu suntem intr-un spital asa cum spune furni ci suntem pe un site unde putem afla mai multe lucuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si ca sa ma corectez pentru a fi pe placul tuturor si sa numai existe divergente atunci schimb intrebarea : CE ESTE O TUMORA PE CREIER?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.romedic.ro/feocromocitom
aici se foloseste "tumoare" si este scris de un medic, pe " Romedic", articole scrise de medici.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In medicina si in spital niciodata nu vei intalni un doctor bine pregatit sa zica TUMOARE... termenul este folosit de oamenii de rand! Tumora este cuvantul corect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Abtine-te daca habar n-ai gramatica; sau deschide dexul. Sunt corecte ambele variante.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aici sunt chestii inportante si voi va certati cum se scrie o vai... dati si voi date imp0rtante