| LoveLebadaa a întrebat:

Salut kiss! Am si eu doua intrebari, sper ca stiti sa-mi raspundeti.
1)Daca cineva are tumoare maligna pe creier, si se opereaza, cum i se ia tumoarea? Adica ii sparge capul? straight face
2)In cat timp se recupereaza?
Funda happy big grin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Capul nu se sparge in adevaratul sens al cuvantului, craniul este deschis prin interventie specifica care nu va afecta pacientul si totodata recuperarea sa. Iar recuperarea..depinde de natura si gradul operatiei, + acest lucru difera de la pacient la pacient. In orice caz. dureaza luni de zile pentru recuperare, caci vorbim de creier nu de mana sau alta parte a corpului.
O zi buna

| LoveLebadaa explică (pentru mdany):

Si cat timp dupa operatie ramane in spital?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Il rade in cap mai intai, il anesteziaza pe urma incepe sa-l opereze.
Se face o incizie in craniu.
Recuperarea poate dura pana la 2 sapramani sau mai mult.
Te pup!

| Braunion a răspuns:

1) Da, se deschide craniul printr-o incizie sub forma de patrulater (de regula) si se opereaza tumoarea.

2) Cand vine vorba de tumori maligne (mai ales daca sunt pe creier) pronosticul este extraordinar de rezervat, la fel si speranta de viata.
De recuperat se recupereaza in cateva saptamani dar operatia nu poate garanta nimic, oricand poate aparea o recidiva. De asemenea, nu toate tumorile intracraniene sunt operabile.

| Addelyn24 a răspuns:

Ce fel de tumoare malignă este? tumoare primitivă neuroectodermală sau altceva? se poate trata prin chimioterapie, nu se va sparge capul se va secționa duramater si se va face o rezecție cât despre recuperare durează ceva timp, ar putea intra și în comă după operație durează săptămâni sau chiar luni. Problema este că trebuie să îndepărteze și partea creierului care a fost afectată