| Bogdanpalintineanu a întrebat:

am dispnee de natura neurologica sau cardiaca si acest lucru cateodata ma dispera incat am un fel de crize sau momente de panica,sa ma spun si cateva simptome:cred ca sunt intro stare de stres sau depresie mai prelungita,ma simt lipsit de aer proaspat,cand incerc sa respir adanc plamanii mei adesea cedeaza si se poate termina cu un oftat in unele momente de "criza de panica"simteam cum parca imi pierd controlul si am avut si alte momente cand ma simteam cu capul foarte in nori ca intr.o stare de inconstienta sau de somnolenta,pofta mea pentru mancare e mai scazuta decat de obicei cred ca pot rezista si cu o masa pe zi, ce pot sa fac ca sa rezplv problema asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Pentru cresterea poftei de mancare luati niste vitamine, mai ales Vitamina C, pentru stres mancati o tableta de ciocolata neagra amaruie (KANDIA 75-85% cacao), seara iesiti la plimbare vreo 30 minute, nu stai singur si ai nevoie de companie si sa stati de vorba cu cineva cunoscut (ex: cel mai bun prieten al tau sa stea cu tine in cel mai greu moment), iesiti undeva cu familia sau cu prietenii (colegii) sa va distrati la o petrecere.Luati un animal de companie (o pisica sau un caine) sa stea si sa se joace cu tine, iar seara inainte de culcare sa citesti cu ton incet o rugaciunea unui sfant sau citesti Paraclisul Maicii Domnului sau Acatistul Domnului Iisus Hristos, aceasta rugaciune are puterea de a linisti si puteti sa reusiti sa dormiti foarte bine pana dimineata! Trebuie sa ai si o activitate intensa incat sa va tina mintea ocupata acasa sau afara (in gradina)!

| Bogdanpalintineanu explică:

Multumesc pentru raspunsuri☺☺

| jagbetinte a răspuns:

Esti singurul care te poate ajuta la aceasta problema, indiferent cat te-ar incuraja altcineva, sau ti-ar spune ca e normal ca multi oameni patesc tot nu ai crede, sau daca ai faceo ar avea efect temporar. Crezi ca sta cineva sa respire adanc? De obicei asta faci cand esti nervos, stresat, agitat etc, ma refer la momentul ala cand respiri atat de adanc incat simti ca mai mult aer nu puteai respira. Cand mai ai un atac de panica incearca sa te concentrezi pe respiratie, nu pe faptul ca nu poti respira suficient, adica nu te mai lasa condus de frica, impune-te, eu am trecut de starile astea. Stare de somnolenta si inconstienta? Eu patesc si acum asa, in special cand dorm prea mult, sau cand lenevesc, si e normal sa fie asa, pentru ca ai timp sa te gandesti la orice nimic si sa te stresezi. Ia du-te la munca si baga 10 ore pe zi sa vezi cum nu mai ai timp sa te gandesti la toate astea. La munca poate o sa te doara spatele sau capul, deci, daca te stresezi din orice o sa fii in aceeasi situatie. Sfatul meu este ca atunci cand esti in panica, incearca sa te opui fricii, fa fata situatiei, daca fugi de ea nu reusesti nimic. Daca ai impresia ca iti pierzi controlul, propune-ti singur hai dom'le sa vad daca o sa cad sau ceva de genul. Cand o sa vezi ca e doar capul care iti joaca feste o sa prinzi curaj, e singura solutie, adica eu doar solutia asta am gasit-o in situatia mea, si eu pateam la fel pe la 16 ani... Bafta!