| DionisieS a întrebat:

Am facut ieri sport destul de intens pentru mine folosind o aplicatie si astazi am febra musculara. As vrea sa mai fac sport si astazi dar nu stiu sigur daca pot. Ma doare tot corpul. Pot sa mai fac si astazi sport, chiar daca am febra musculara?

P.S am 13 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| TimSem a răspuns:

Salutare,
Febra musculară apare pentru că corpul tău se adaptează noii situații, adică faptului că prin exercițiu își mărește masa musculară. De fiecare dată când faci un al tip de exercițiu fizic decât cele cu care deja ai lucrat vei simți febră musculară, pentru că pui la lucru mușchi noi. De aceea e foarte indicat să o iei ușor cu fiecare exercițiu fizic nou pe care îl faci. Niciodată nu faci mult deodată!
Pentru a scăpa de febra musculară chiar trebuie să faci în continuare exerciții. Cât poți! Nu fă mai multe decât poți. Chiar dacă faci doar o dată sau de două ori un exercițiu e suficient. Nu forța dincolo dincolo de limită!
Ce te mai ajută să scapi de febra musculară sunt:
- vitamina C (pentru că mușchii suferă de un fel de inflamare)
- duș rece (ca să crească circulația sângelui, deci vindecarea țesutului muscular)
- poți să încerci și duș cald, dar asta doar te va relaxa, însă nu tratează durerea în sine.

De curiozitate, ce aplicație ai folosit?

| DionisieS explică:

Multumesc! Am folosit aplicatia 7 minutes

| TimSem a răspuns:

Întrebarea mea a fost ce aplicație ai folosit. Numele aplicației.

| TimSem a răspuns:

O! Îmi cer scuze. Am înțeles aiurea. Numele aplicației e „7 minutes". Gata! M-am prins!
Merci frumos!

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mai bine faci niste exercitii mai usoare. Poti face, si e chiar recomandat deoarece te ajuta sa scapi mai repede de febra, dar nu exagera.

| peperonies a răspuns:

Fa o zi da una nu. Dupa cam 3 saptamani nu o sa te mai doara asa rau cand faci febra.