| Vsfijjvvyhjijcadjkk a întrebat:

Bună TPU! Am foarte mare nevoie de sfatul vostru!
În ultima săptămână m-am simțit puțin cam rău, iar acum două zile am sesizat că am o fractura de uretră sau mai exact o ruptură a uretrei. Va rog îmi puteți spune din cate știți voi, din ce motive mi se poate rupe uretra și cât de grav este. Știu că-mi veți sune să merg la un ginecolog, dar vreau sa merg cu soțul meu și el nu este acasă până peste doi luni, iar el încă nu știe, nu știu cum să-i spun. Spuneți-mi voi ce sa fac, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Daca ai diagnosticul de ruptura de uretra, inseamna ca ai fost la medic si ti s-a facut o uretrografie retrograda cu substanta de contrast, in urma careia s-a constatat leziunea.
Daca da, inseamna ca deja ai fost la medic fara sot si ar trebui sa mergi cat mai curand pentru a rezolva problema.Doua luni reprezinta un timp indelungat pentru o astfel de problema care poate da nastere unor complicatii serioase, deci nu vad motivul pentru care ai astepta atat.

Daca nu ai fost la medic si nu ti s-a facut o uretrografie retrograda, inseamna ca nu ai un diagnostic in acest sens si poate fi orice altceva. Orice altceva care ar putea necesita, oricum, asistenta medicala si tratament.

In orice caz, rupturile de uretra se produc in majoritatea cazurilor in urma rupturilor sau leziunilor bazinului.

| Vsfijjvvyhjijcadjkk explică (pentru Floridori):

Scuze! Voiam sa zic meatul urinar.
Meatul urinar se află la capătul uretrei pe unde se elimina urina, asta înseamnă că pot vedea și eu cu ochiul liber.

| Floridori a răspuns (pentru Vsfijjvvyhjijcadjkk):

Avand in vedere ca ceea ce putem sa vedem singuri cu ochiul liber este doar orificiul extern al uretrei, ar fi imposibil sa ne autodiagnosticam cu fractura de uretra, deoarece nu ai cum sa observi structura, marimea, importanta, forma etc. leziunii in cauza.Aici vorbim si de faptul ca nu ai putea observa o leziune transversala, ci doar una radiala.
Nu contest ca nu ai vazut ceva.Este clar ca da din moment ce te ingrijoreaza acest aspect, insa la acest nivel, in care sa putem vedea cu ochiul liber leziunea, ea fiind externa (sau cel putin cu ochiul liber se vede doar partea externa, fara a putea vedea pana unde ajunge leziune), este mult mai posibil sa fie o laceratie, sau chiar o leziune superficiala, nu o fractura propriu-zisa.
Cu toate ca astfel de leziuni ale uretrei nu sunt foarte frecvente, apar mai des la barbati, din motive lesne de inteles. Femeile pot avea fracturi, laceratii, leziuni, sau traumatisme ale uretrei, insa in cazuri exceptionale, in care pelvisul a trecut printr-o trauma.
Personal, in ceea ce priveste femeile, am cunoscut doar un singur caz de laceratie a uretrei din cauza sexului si doua cazuri (unul fractura si celalat o leziune minora) datorate sportului.Restul, a fost de la accidente cu complicatii, in special rupturi de bazin.
Cat de grav este, nu poate avea idee decat medicul, in urma unei examinari. Poate fi de la aproape nimic la ceva destul de serios.
Spui ca te-ai simtit rau.Ce simptome ai avut si inca le mai ai?

| Vsfijjvvyhjijcadjkk explică (pentru Floridori):

Durere de burta, greață, vărsături, știi Peretele anterior al vaginului, în treimea superioară, vine în contact cu fundul vezicii urinare, deci urina trece prin vagin, la mine urina nu iasă din interiorul vaginului, ci din exterior de undeva de sus ( ți-am explicat așa, deoarece nu știu cum să explic mai bine ), in prezent am dureri de cap ( am două zile de când mă doare capul), in dimineața asta m-am trezit la 3 cu frisoane, m-ai am o senzație ciudată în zona abdomenului și a vaginului ( nu știu cu să explic senzația ), și urinez des.

| Floridori a răspuns (pentru Vsfijjvvyhjijcadjkk):

Urina nu trece prin vagin si nici nu are legatura cu acesta.Da, fundul vezicii urinare este situat in partea superioara a peretelui vaginal anterior, dar urina nu va trece prin vagin.
Orificiul extern al uretrei este situat deasupra vestibulului vaginal, deci in mod cert urinezi normal daca spui ca urina este eliminata de undeva de deasupra vaginului.
Din contra, ar fi o problema daca urina ar trece prin vagin.
Daca desfaci labiile mici si te uiti cu o oglinda, poti observa orificiul extern al uretrei deasupra vaginului, fara legatura cu acesta.

In mod normal, fiind vorba de o femeie care este casatorita, deci este activa sexual, m-as gandi si la posibilitatea unei sarcini, sau, exclusa aceasta posibilitate, la prezenta unei infectii.
Daca durerea ar fi situata doar in partea dreapta, as banui ca apendicele ar putea fi inflamat, dar numai tu stii unde resimti durerea si cat de intensa este.

Te-as sfatui sa faci un test de sarcina, iar daca acesta iese negativ, sa mergi totusi la medic.Chiar daca ar fi numai o infectie, ideal ar fi sa o tratezi la timp.

| Mihai8767 a răspuns:

Cum ti-ai dat tu seama ca ai fractura de uretra, doar la ecograf se poate vedea.

| Vsfijjvvyhjijcadjkk explică:

Mă refer la meatul urinar, se afla in capătul uretrei, pe unde se elimina urina, acolo este ruptura. Vreau să-mi spuneți din ce știți voi, daca este foarte grav.