| anonim_4396 a întrebat:

De cand a inceput sezonu rece mi-au aparut pe partea dreapta a fetei mici bubite rosii pe care le asociez cu acneele. Am de mult pot zice cosuri/acnee pe barbie, dar care trec si nu se extind sau alte lucruri de genul acesta. Ideea e ca am fost la un dermatolog ieri care mi-a recomandat
Retin-A impreuna cu o crema de curatare Eryfluid ce ar trebui sa o aplic inainte de a da cu RetinA. Din ce am citit pe net am vazut ca provoaca o descuamare a pielii pe zonele pe care ma dau, acea descuamare e foarte vizibila? mentionez ca dermatologul mi-a prescris si o crema hidratanta pentru dimineata si pastile doxiciclina. Ce ma intereseaza pe mine e sa nu aiba acea crema RetinA ceva reactii sa se extinda cumva acneele alea si sa mai ramana si fata 'decojita'

Sau ar fi mai bine sa raman pe Skinoren si doar sa imi curat fata dimineata mai ales ca acum e frig

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Da, Retin-A este de regula greu tolerat, si provoaca reactii adverse serioase, cum ar fi arsuri si descuamari ale pielii. Reversul medaliei este faptul ca omoara celulele care se divid rapid si astfel foliculul nu se mai infunda asa usor. Creste forta de penetrare a celorlalte topice. Depinde de tine cum poti sa-l suporti.

| AstralConfessor a răspuns:

Fa o solutie de apa cu otet de mere si miere si curata-ti fata. Si mananca cat mai multe cruditati. Efectul va fi spectaculos.

| DraGfirE a răspuns:

Si mie mi-or iesit si saptamana viitoare merg si eu la doctor.si 2 zile nu am voie sa ies din casa asa zic ai mei dar eu tot ies laughing

| piticutz a răspuns:

In acest capitol am multa experienta si iti spun ca acest medicament care ti l-a prescris e prost! la unele persoane are reactii adverse urate.Aceste cosulete ti-au aparut si datorita schimbarii hormonale deoarece in perioada pubertatii corpul sufera diferite transformari in diferite perioade. Daca ai folosit mult timp Skinoren pielea se acomodeaza cu el si nu isi mai face efectul.Iti recomand cu rezultate 100% Brevoxyl cat si spalatul pe fata de 2 ori pe zi cu ivapur sau un sapun anti-acnee

| vladmR a răspuns (pentru piticutz):

La care te referi mai exact, la retinA?

| piticutz a răspuns (pentru vladmR):

Da, are reactii adverse cum ar fi :arde fata.Chiar si asa iti dau un exemplu...la femei gravide ce folosesc retinA au sansa foarte marita sa nasca copii cu malformatii.Sau daca vrei mai explicit vitamina A in cantitati foarte mari(cum o contine acest medicament) duce la dezechilibrul organismului.

| piticutz a răspuns (pentru vladmR):

Da,acest medicament contine cantitati foarte mari de vitamina A ce destabilizeaza organismul plus ca exemplu daca vrei poti avea arsuri sau in cazul in care ai fi fost femeie gravida riscul sa ai copii cu malformatii devenea enorm.

| vladmR a răspuns (pentru piticutz):

Nu sunt gravida laughingca nu-s fata.
Am renuntat la ce a recomandat dermatologul, ieri citeam pe net ceva de miere pentru acnee, mi-am aplicat un strat subtire si deja se vad ceva remedieri