| raul20122 a întrebat:

Ieri a fost prima mea zi pe Sotret 30mg / zi.
Pana acum nici un efect secundar, nici macar buze uscate.
As avea o intrebare totusi, dermatologul a spus sa nu folosesc decat spuma de ras dimineata si seara.
Dar eu vreau sa imi iau Cetaphil, a mai folosit cineva?
E bun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EvangelineLovin a răspuns:

Pai normal ca nu ai niciun efect secundar dupa 1 zi. mai asteapta o saptamana doua atunci sa vezi. nu stiu ce e cetaphil, dar nu trebuie sa folosesti chestii care usuca pielea pentru ca sotretul o sa-ti usuce pielea foarte rau asa ca trebuie sa folosesti ceva calmant si hidratant.
succes cu tratamentul!

| raul20122 explică (pentru EvangelineLovin):

Multumesc pentru sfaturi, ai urmat si tu acest tratament cu isotrerion?

| EvangelineLovin a răspuns (pentru raul20122):

Da. am facut 6 luni, am terminat acum o luna. iti recomand daca nu iei deja sa iei zinc. iei de la farmacie pastile, ajuta foarte mult la vindecarea pielii. si sa ai rabdare, o sa fie mai rau inainte sa fie mai bine. dar, cu rabdarea treci marea. happy

| raul20122 explică (pentru EvangelineLovin):

Am luat zinc 3 pastile efervescente (Zinkit) dar dermatologul a zis ca sa renunt la ele ca nu fac nimicsad.si acum dupa 6 luni cum iti arata pielia, ai scpat in totalitate de acnee?

| EvangelineLovin a răspuns (pentru raul20122):

Cauta pastile normale de 15mg. eu luam 4 pe zi, 2 dimineata 2 seara. am scapat, nu mai am niciun cos, dar au mai ramas cateva pete care ar trebui sa treaca in timp. uite aici grup de suport http://forum.romedic.ro/prod/roaccutane-_pro_sau_contra_08344.html/137

| raul20122 explică (pentru EvangelineLovin):

Multumesc frumos!
si doar dupa 6 luni nu mai ai nici un cos?
ca mie dermatologul mi.a spus ca in 3-4 luni nu o sa mai am nimicsad

| EvangelineLovin a răspuns (pentru raul20122):

Pai mai sunt si cazuri in care se vad imbunatatiri la 3-4 luni si mai sunt si la 6-7 luni. in cazul meu au fost 5 luni. depinde si de cantitate si de alte pastile si creme si de corpul fiecaruia.
stii ca in prima luna (cel putin) o sa se agraveze, da?

| raul20122 explică (pentru EvangelineLovin):

Da, is constient, da sper sa nu fie chiar rau rau, se duc repede dupa aia (cele care au aparut dupa 1 luna?)
si spune.mi tu ce ai folosit ma refer creme si asa, si ce cantitate de pastile ai luat? (mg)

| EvangelineLovin a răspuns (pentru raul20122):

Am luat 10mg 1 data pe zi. de rau sa stii ca e destul de rau si daca te uiti pe site-ul care ti l-am trimis o sa vezi ca toti se vaita de asta si de buze ca se usuca si altele. de disparut pai in 3-4 luni, stiu ca pe prospect zice ca trece repede prima faza dar nu e asa. creme eu am luat de toate dar nimic nu era prea bun, mai mult am folosit un gel cu aloe. stiu ca e o crema speciala dar e cam scumpa. sa te uiti tot pe site acolo ca spune fiecare ce crema foloseste si care e mai buna. iar pentru buze o sa-ti trebuiasca un balsam bun.

| raul20122 explică (pentru EvangelineLovin):

Auleu speram sa nu fie rau, dar trebuie sacrifici daca vreau sa mearga bine.
si ce alte efecte secundare ai mai patit? ti.a curs sange din nas?
exista o persoana care sa fi luat accutane si sa nu ii se fi dus acneea?
ma refer, sotret lucreaza 100%?

| EvangelineLovin a răspuns (pentru raul20122):

Acu nu stiu daca e 100%. mai sunt unele care au facut tratament acu 2 ani si acum le-a aparut din nou si fac iar tratament. eu nu cred ca as face chestia asta din nou.
nu mi-a curs sange din nas. ma mai dureau oasele adica ma durea spatele imediat, si mainile, picioarele. ma mai usturau ochii. cam atat mi se pare. si binenteles depresia. sa nu te deprimi prea tare si sa faci vreo prostie.

| raul20122 explică (pentru EvangelineLovin):

Inteleg, si se pot vedea rezultate in 2 luni?

| EvangelineLovin a răspuns (pentru raul20122):

E posibil. depinde si de cat de grav e acum.

| raul20122 explică (pentru EvangelineLovin):

Deci merge cam asa: daca e grav o sa se vada efecte mai tarziu
daca e moderat o sa se vada mai repede (nu mai are rost sa zic ca daca e usoara pentru ca daca e usoara nu iei accutane).
am mai vrut sa te intreb sotret merge si pe urme, pe petele acelea rosii, de ex am avut cosuri pe partea stanga o obrazului acum nu mai am dar am urme urate, poate influenta sa se vindece mai repede sau nu are legatura?

| EvangelineLovin a răspuns (pentru raul20122):

Nu are legatura, sotret usuca pielea, usuca de fapt tot organismul, tot corpul.
eu tot o tin cu zincul happy pentru ca se observa si macar ajuta sa nu iti mai ramana altele mai grave si poate vindeca cat de cat si ce ai acum.
eu am avut ceva moderat si tot au trebuit 5 luni, dar ma gandesc ca luam putin si de asta.

| raul20122 explică (pentru EvangelineLovin):

Poti sa imi zici cum se numeste exact zincul care l.ai luat tu?

| raul20122 explică (pentru EvangelineLovin):

Si nu e cam mult sa iei 65 mg / zi?
Ca la modul de administrare scrie 15mg/zi

| raul20122 explică (pentru raul20122):

A de fapt are doar 10mg, si atunci e ok.
Am mai vrut sa te intreb, ai idee de ce dermatologul meu mi.a spus sa ma spal dimineata si seara cu spuma de ras si nimic altceva? e ok asa?

| EvangelineLovin a răspuns (pentru raul20122):

Nu e mult, pentru efecte drastice zice sa iei 50 mg de 3 ori pe zi, deci 60 /zi nu e mult.
Nu stiu de ce ti-a zis sa te speli cu spuma de ras. e mai hidratanta decat un sapun normal? poate de asta. vezi cum e pentru inceput si daca nu e bine asa schimbi dupa aia cu altceva.

| raul20122 explică (pentru EvangelineLovin):

Se poate ca in 4 zile sa vad inrautatirea acneiei ma refer, nu.i prea devreme?

| EvangelineLovin a răspuns (pentru raul20122):

E bine cred, cam intr-o saptamana incepe. inseamna ca a inceput sa se absoarba substanta in corp.

| raul20122 explică (pentru EvangelineLovin):

Si zici ca o sa raman cu atatea cosuri pana la sfarsitul tratamentului?:O

| EvangelineLovin a răspuns (pentru raul20122):

Nu pana la sfarsit, 3-6 luni. cat timp faci tratament?

| raul20122 explică (pentru EvangelineLovin):

9 luni dar o zis dermatologul ca s.ar putea sa il prelungeasca pana la 12 luni.

| raul20122 explică (pentru raul20122):

Cum am zis mi.o iesit cosuri multe si foarte dureroase, asa a fost si lat ine?

| EvangelineLovin a răspuns (pentru raul20122):

Da, asa e la toti. n-ai ce sa faci decat sa ai rabdare. eu vreo 4 luni de zile nu am iesit din casa pentru ca ma ingrozeam de ce vedeam.

Răspuns utilizator avertizat
28 răspunsuri:
| anamaria121212 a răspuns:

Buna Raul,

Cum merge tratamentul?
eu am 26 ani si am facut mai multe tratamente locale/ antibiotic insa nu am scapat de acnee.Acum mi-a recomandat ca ultim tratament Sotret 10 mg / 3 pastile pe zi.Medicul zic eu ca este unul ok, insa am o retinere in a incepe acest tratament.Imi poti da te rog mai multe detalii? cum esti dupa 2 luni de tratament?
Multumesc,
Anamaria