| Fetitsa123 a întrebat:

Buna TPU.Am fost la doctor de acela de ochi si mi-a zis ca am -5 la ochi si trebuie sa port ochelari. Mia zis ca daca mananc multi morcovi si mure o sa imi scada si nu o sa mai am nevoie de ochelari.Intrebare mea este cand imi dau seama ca imi scad alea de la ochi? Si cum sa fac sa scada mai repede? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| missbee a răspuns:

-5 e o dioptrie foarte mare. Tu nu ți-ai dat seama până acum că nu vezi bine la distanță?
Și eu am miopie, port -1, 5 și fără ochelari nu disting deloc detaliile la o anumită distanță. Încă ceva, miopia nu se corectează, nu știu ce fel de medic a putut să îți spună că doar mâncând morcovi îți va trece. Va trebui să porți ochelari toată viața. Singura soluție de vindecare a miopiei este operația.
Doar cei care poartă dioptrii cu +(cei care nu văd la apropiere) au șansa să scape de ochelari, dacă îi poartă permanent...
Believe me, știu ce spun. Poartă ochelarii permanent, ca să nu îți crească și mai mult dioptriile, pentru că cu cât sunt mai mari, cu atât e mai groasă și lentila, și e destul de inestetică.

Baftă!

| anss23 a răspuns:

Dupa cum au zis altii -5 este o dioptrie foarte mare, asa ca pana acum ar fi trebuit de mult sa ai dureri de cap si vedere incetosata.Eu ti-as recomanda sa mai mergi si la un alt oftalmolog,pentru un alt control.
Oricum, miopia nu se poate corecta, in cel mai bun caz stationeaza.Probabil sunt unele alimente care te pot ajuta cu miopia sau pot inceteni evolutia ei dar in niciun caz nu ai cum sa renunti la ochelari peste noapte.
Eu am -0, 75 la ambii ochi, ceea ce nu este o miopie foarte mare, iar oftalmologul la care am fost a spus ca de acum inainte miopia doar o sa avanseze.

| Kazimir a răspuns:

Doctorul acela de ochi are si el o denumire... oftalmolog straight face putin respect pentru medici te rog

| ioana1704 a răspuns:

Da morcovii imbunatatesc vederea. iti faci ochelari cu dioptriile indicate de dr si in momentul in care vei vedea ca nu sunt buni ochelarii, inseamna ca ceva s-a schimbat. trebuie sa faci alt consult si vei vedea ce mai ai de facut

| Gabriela2011 a răspuns:

Nu prea cred ca iti scasd dioptriile cu mure si morcovi ti-a zis asa doar sa mananci sau poate cine stie scad cun 0.25 maxim dar nu are cum sa iti scada de tot. Nu iti dai seama singur cand iti scad dioptriile trebuie sa consulti un specialist.

| Diddy a răspuns:

Pai ca sa iti scada dioptriile tu trebuie oricum sa porti ochelarii. [ cat ti-a recomandat doctorul ]
Iti vei da seama daca au scazut, atunci cand ii porti si iti vor larcima ochii, te vor durea. Este recomandat in astfel de situatii sa mergi la oftalmolog o data la 3 luni, sa vada evolutia ochilor.
Ai grija de tine! kiss

| mOcoOvu a răspuns:

-5 trece cu operatia. La 20 de ani. Poate iti trece cu -0.5 cu morcovi si mure, dar -5 este enorm si trece foarte greu. Dar daca chiar aveai -5 ai vedea foarte greu. Eu am -3, 75 si abia vad fara ochelari. Trebuie sa-mi incordez ochii ca sa vad.

| 乃ŪMMĪĪ a răspuns:

Am aceeasi problema numai ca eu am purat ochelari 2 ani de zile si in acest timp mancam 2-3 morcovi pe zi in niciun caz murelaughing Cand am fost ultima data la control la alt doctor mai bun mi-a zis ca am vedere de 120din100 si asa daca te duci la doctori buni de nimic o sa-ti spuna la fel ca la mine si o sa porti ochelari dejeaba

| Alexa_3837 a răspuns:

Nu cred ca iti poti da seama decat cu un control, din 4-5 luni la doctor, incearca sa mananci fructe si legume care au vitamina A multa, incearca sa nu stai mult la calculator, mai mult de 4 ore. Sper ca te am ajutat.