| Ioana37336632788 a întrebat:

Am fost la doctor ieri deoarece ma durea gatul si aveam stari de voma. Dupa ce m-a consultat mi-a spus ca am o viroza. Ceea ce ma ingrijoreaza e ca am simptome asemanatoare meningitei: ma doare gatul, capul si ochii, mi-a aparut o eruptie cutanata pe fata (dupa ce am vomat), am o stare de ameteala, moleseala si somnolenta desi aseara m-am chinuit destul de mult sa adorm datorita starii de greata. Intrebarile mele sunt:

1) E posibil ca medicul sa imi fi gresit diagnosticul la consultatie?
2) Simptomele meningitei raman pentru un timp indelungat sau acestea dispar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Nu, nu este posibil ca medicul sa greseasca diagnosticul, pentru ca nu ai fii fost capabila cum sa scrii acest mesaj, din cauza starilor de rau in care ai fii fost.
2. Meningita se rezolva dupa multe luni de tratament si uneori raman sechele, daca nu se afce tratamentul corect.
Dar nu-ti fa probleme, ca nu ai asa ceva!

| Sonia822 a răspuns:

Daca aveai meningita, nu mai scriai aiciwinking Meningita e rara, s-au semnalat cateva cazuri pe tara. Si sunt mediatizate, deoarece e un producator de vaccinuri care vrea si el sa vand la noi, pentru ca le importam cu preturi de 8-10 ori mai mari, ies bani, nu gluma.

| Sonia822 a răspuns:

Pentru greata, pune o lingurita de otet in o cana cu apa, sau cumpara gogosari/castraveti murati, si mananca juma`de borcan. Asa mi-a trecut mie zilele trecute. Si eu am fost rau, ma durea in fundul ochilor, am stat in pat 3 zile nemiscata, si inca 2 saptamani bajbaind. Mi-a trecut cu paracetamol solubil tinctura de Isop pentru tuse, si aromoterapie- ulei esential de eucalipt. Ajuta mult. Sanatate