| Andreea202 a întrebat:

Aseara pe la 3 noaptea aveam stari de voma si am vomat. De dimineata la fel si pe parcursul zile aveam stari de voma dar nu am vomat. Si am scaune diareici. Si m.a durut piciorul stang si in jurul buricului. Ce sunt aceste simptome?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi urgent la medicul de familie sau la urgenta. Poate fi ceva grav. Nu vreau sa spun eu diagnosticul ca n-ar fi corect. Nu te juca!

| CuriousStuff a răspuns:

Probabil de la ceva ce ai mancat si "nu ti-a cazut bine". Mananca mai usor o zi, doua, o sa-ti revii, carne fara grasim si de preferat fiarta, biscuiti, fructe, orez, paine prajita si chiar iaurt insa evita pe cat posibil alte lacate si hidrateaza-te bine. Durerea din jurul buricului e din cauza problemei cu burta, durerea de la picior nu are nicio treaba cu burta.

| Salontanul a răspuns (pentru CuriousStuff):

Iti apreciez unele raspunsuri dar cu sanatatea nu te juca. Eu zic sa mearga la medicul de familie. Durerea in piciorul stang semnifica cu totul altceva decat o simpla durere de burta.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Salontanul):

La ce te-ai gandit? Nu neg ca s-ar putea sa-mi fi scapat ceva sau poate nu am invatat, insa m-ai facut curios. Lucru la care m-am gandit eu era apendicita insa durerea nu e specifica unei apendicite desi apendicita poate sa se manifeste cu dureri si mai ciudate, insa nu cred ca statea acasa cu durere de apendicita. Insa durerea de picior stang nu-mi "trage nici-un clopotel". Asa ca daca esti bun poti sa-mi spui la ce te-ai gandit tu, aici sau pe privat.

| Salontanul a răspuns (pentru CuriousStuff):

La apendicita. Eu am avut si am ajuns de mi-a amortit piciorul stang pentru ca m-au tinut ca am hepatita. De acolo probleme grave: peritonita si in final septicemie. M-au operat de 4 ori pe burta si nici comisia medicala nu a mai crezut ca scap.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Salontanul):

Singurul mecanism la care ma pot gandi prin care sa apara durerea de picior e daca stai in pozitie antalgica, adica stai mult intr-o pozitie in care sa nu te doara si stand incordat te doare piciorul...

In fine, niste metode de test foarte simple de facut ca sa vezi daca ai apendicita sunt:
-sa tusesti, daca doare mai tare la tuse e posibil sa fie apendicita (semnul Kusnirenko),
-sa pui ceva cald pe zona dureroasa, daca durerea creste in intensitate sanse mari sa fie apendicita, iar la rece durerea scade in intensitate,
-daca stai intins in pat si ridici piciorul drept si doare mai tare, iar e posibil sa fie apendicita,
-si in general abdomenul e tare, contractat, exista ceea ce se numeste aparare musculara.

Daca toate astea lipsesc, si durerea nu e atata de intensa incat sa te trimita direct la spital fara sa mai fii in stare sa stai sa cauti pe net, 90% nu e apendicita. Daca ai facut apendicita in trecut 100% sanse ca nu e apendicita.

| Salontanul a răspuns (pentru CuriousStuff):

Stiu asta. Dar unul din simptomele apendicitei este si durerea sau amortirea picioarelor.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Salontanul):

Durerea e oarecum specifica in apendicita, de cele mai multe ori e o durere care porneste din epigastru (de unde e stoamcul) si migreaza in inferior (in jos spre burta), cu o exacerbare in fosa iliaca dreapta, durerea specifica de apendicita, poate sa doara si tot abdomenul, poate sa doara si sub coaste in partea dreapta, dar durere periombilicala si atat mai rar... Si ma gandesc ca daca il durea incepea cu faptul ca il doare, nu ca a vomat. Dar ai si tu dreptate, nu e total exclus sa fie si o apendicita, insa nu e primul lucru la care te gandesti iar sansele sunt destul de mici.

(Tocmai ce am dat azi un examen la patologie chirurgicala si poimaine mai dau unul tot la patologie chirurgicala, cam 1/10 din materia pe care trebuie sa o invat sunt apendicite, asa ca am foarte proaspat in cap toate "prostiile" astea laughing)

La tine a debutat cum am zis eu? Prima data te-a durut unde e stomacul si apoi a coborat si s-a fixat in dreapta sau a avut alt caracter si alta migrare si locatie durerea? Daca vrei sa-mi raspunzi si mai stii, de curiozitate...

| Salontanul a răspuns (pentru CuriousStuff):

Am avut o durere la invheietura dintre picior si corp. Mi-au amortit picioarele mai ales stangul, la degete si o intepatura de-a lungul. In prima faza n-am avut greturi. Abia apoi (banuiesc dupa ce s-a produs peritonita) am avut foarte putina greata. Am avut noroc cu un doctor de la urgenta, tanar dar bine pregatit. Medicii mai in varsta mi-au spus ca am hepatita. Acel doctor tana mi-a facut un "prasnel" pe burta, in partea dreapta si atunci m-a durut. M-a intrebat de cand sunt cu durerea din partea dreapta si am spus ca de o saptamana. Zice: "De o saptamana trebuia sa fiti operat".

| CuriousStuff a răspuns (pentru Salontanul):

Si durerea la tine a fost mai mare in picior si la incheietura decat la burta? Asta e foarte ciudat. Dar oricum se poate si asta. Si da, apendicita mereu se opereaza in maxim 12 ore de la prezentarea in spital, daca ai "noroc" sa o descopere medicii.

| Salontanul a răspuns (pentru CuriousStuff):

Durearea a fost mai mare in partea dreapta jos la imbinarea corpului cu piciorul drept. Cea dea lungul piciorului nu era importanta dar m-a speriat pentru ca era impreuna cu amortirea piciorului stang.