| biancaelenatanase a întrebat:

Am fost la munte și stand in soare foarte mult, m-am ars foarte tare (in special la mana). Mă ustură foarte tare și îmi simtă pielea încinsa in acel loc.
Ce as putea sa fac?
Multumesc mult de răspunsuri! ❤️

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Erekest a răspuns:

Bună! Și eu am pățit același lucru...cel mai bine ar fi să te dai cu iaurt de la frigider ca să nu-ți mai simți pielea încinsă, poți să te dai de fiecare dată când simți că te arde din nou, iar după câteva ore sau poate chiar și mâine dimineață clătește-te de iaurt și dă-te cu o cremă hidrantantă...Trebuie să suporți vreo 2-3 zile usturimea, după aceeia totul va fi ok. Fundă?

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Cauta in vreo farmacie de acolo creme hidratante, dupa plaja etc.
Iti vei reveni dacă te dai cu ceva bun

| Sonia822 a răspuns:

Ulei de lavanda de la fares, cateva picaturi, diluat in ulei de cocos sau ulei de argan

| ana86maria a răspuns:

Poti sa te dai cu un gel pe baza de menta, ustura putin dar va trece in maxim 2 zile, sau o crema cu aloe vera concentratie cat mai mare si mai naturala