| mariaida a întrebat:

Am fost la plaja recent si m-am înrosit putin pe spate, pe piept si la umeri. După o zi, a inceput sa ma manance pielea ingrozitor, nu stiu ce sa mai fac. M-am dat cu o crema bio de melc care e pentru genul asta de lucruri si degeaba. Pe piept mi-au apărut si niste bubite rosii. Va rog frumos sa ma ajutati. Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Ai arsuri de gradul 1. Nu e de mirare deci. Pielea ta luptă să se regenereze. Pînă atunci aștepți cuminte.
Eu nu aș da cu nicio porcărie, nici măcar o bio-porcărie. Nu există remedii garantate la tot ce se intampla (se cheamă Real Life). Noroc că dispui de un organism bio 100% care lucrează să repare.
Dotează-te cu o cremă de soare cu factor 15 cel puțin. Jumătate de oră te ungi cu ea, stai la soare și jumătate de oră te speli să o dai jos :-)
Dacă ai simptoame mai serioase treci pe la doctor.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Vara este frumoasa, insa nu in toate privintele! Matusa mea da de fiecare data dupa ce se inroseste de la soare cu iaurt! Pare nebunesc insa are proprietati calmante si vindecatoare pentru aceste probleme! Iar pentru bubite aplica spirt medicinal! Meriti"a doua sansa"

| mimi a răspuns:

Eu cand m-am ars mi-am luat de la farmacie o crema cu panthenol. M-a ajutat si am avut un rezultat rapid.

| deeaella a răspuns:

1- In niciun caz nu aplica spirt medicinal! Pielea ta este deja ranita
2- Mergi la farmacie sau in supermarket si achizitioneaza-ti o crema pentru arsuri solare. Asa numita crema "dupa plaja". Sanatate!

| Ale2k1715 a răspuns:

Te poti duce la un medic si sa iti dau ceva pentru aasta