| floriana08 a întrebat:

Am fost la un control ginecologic pentru ca am avut dureri la un ovar. Mi-a spus ca sunt ok dar pe ovar am avut un chist si s-a spart si am mai putin lichid acolo. Mi -a prescris niste medicamente si mi-a recomandat anticonceptionale tri-regol. Mi-o spus ca mi le da pentru a tine ciclu sub control si sa nu mai fie probleme si sa le iau din a3-a zi de ciclu nu din prima... imi este cam frica sa iau. Nu am avut niciodata probleme cu greutatea si slabesc usor de obicei daca vreau. Nu am sa le iau timp indelungat. Voi ce imi sugerati? Este adevarata chestia ca risti sa nu mai faci copii? Am 19 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

laughing sunt femei care iau anticoncepționale ani buni și tot ajung să facă copii, tu în câteva luni de tratament sau cât te pune să le iei nu te afectează. Sunt cazuri destul de rare când te împiedică să faci copii. Ia ce ți-a dat să te faci bine că dacă e doctor bun știe ce zice

| alina2k18 a răspuns:

Sunt destul de safe anticonceptionalele.
Studiile spun ca nu dau infertilitate nici luate pe termen lung in majoritate cazurilor.
La tine nu e cazul ca nu le vei lua pe zeci de ani, le folosesti pentru reglare hormonala pe termen scurt.
Respecta recomandarile medicului, probabil lei lua cateva luni, maxim 1 an in functie si de cum te simti cu ele.
Vezi ca in perioada de acomodare cu ele poti experimenta migrene, spotting, greturi. Ia-le la aceeasi ora, daca vezi ca te simti rau luandu-le dimineata, ia-le seara cu 1 ora inainte de somn.
Nu, nu ingrasa, pot da pofta de mancarewinking, daca te poti abtine si mananci strict ca inainte NU o sa pui nici macar 1 kg.

| Dandinelle a răspuns:

Anticonceptionalele nu sunt doar pentru reglarea ciclului si fara bebelusi pentru o perioada, ele ajuta si in cazurile acestor chisturi. Ai incredere in medicul tau? atunci ia-le. Daca nu ai incredere in medicul tau, incearca la altul dar nu te juca cu sanatatea, rezolva acele probleme. Ii poti cere de aseamenea, medicului sa nu-ti prescrie anticonceptionale ci alt tip de tratament pentru ca ai fricile astea. Si cel mai bine o sa-ti raspunda la intrebarile astea tot medicul tau si nu noi pe TPUwinking