| floriana08 a întrebat:

La cateva luni am o durere in partea stanga jos(dupa cum cred eu la ovaru stang) am fost mereu la controale ginecologice si doctorul spune ca poate este vorba de un chist ce s-a spart. Odata cand am fost nu am avut nicio problema. Dupa cateva luni iar a aparut durerea si am mers din nou. Mi-a spus ca am avut un chist ce s-a spart si a ramas putin lichid dar nu este nimic ingrijorator. Am luat medicamentele dale si doctorul a spus ca pot luat si anticonceptionale(tri-regol) pentru a preveni aparitia acestora. Le iau de 3 luni si astazi am din doua durerea insa peste doua zile trebuie sa ma imbolnavesc. Credeti ca este ceva ingrojorator chisturile astea care se sparg si dispar asa? Doar cu putina durere. Imi fac griji sa nu patesc nimic la ovar iar anticonceptionalele sa nu ma afecteza sa fac un copil peste ceva ani. Ce spune ti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Noi nu sunte m medici, asa ca trebuie sa mai mergi la medic si sa te mai consulte fă o ecografie abdominală si pelviană ca sa vezi clar ce ai.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am o cunoștiință care tot așa ca tine, a fost nevoită în final să extirpeze ovarele, din cauza unor chisturi, iar apoi a făcut un copil prin însămânțare artificială. I s-a spus că hormonii cu care sunt tratați puii de consum din import ar fi putut să îi genereze problema.

| floriana08 explică (pentru sadrian46):

Doamne fereste. La doctor nu mi s-a spus ca am ceva grav si este normal la varsta mea. Am 19 ani. Durerea este suportabila si dureaza o ora sa zic si trece. Doar ca apare la cateva luni...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba ginecologul. Dacă se spărgea chistul, ajungeai la urgente, pentru ca durerea este insuportabila. intr-adevăr majoritatea chisturilor au ca tratament contraceptivele, care nu afectează sterilitatea. Indicat este sa nu fumezi cât timp urmezi tratamentul

| NeaNicu78 a răspuns:

Nu cred sa fie o problema, știu persoane care au asemenea dureri doar înainte de ciclu, +dureri de sâni sau burta, iar cu anticoncepționalele nu-ți fa griji ele reglează și ciclul cât și te protejează de o sarcina nedorita, dacă îți dorești un copil lași anticoncepționalele cu min3 sau4 luni și apoi poți încerca să ramai însărcinată, dar dacă durerea de care spui este diferita de ce ai avut pana acum nu ezita și fa un consult la un medic specialist (ginecolog), dacă el nu îți dă un răspuns exact, noi cei de aici..., unii vor face mișto de tine alții îți vor da gânduri aiurea asa ca cel mai bine du-te la un consult. Sărbători fericite și sa auzim numai de bine.

| floriana08 explică (pentru NeaNicu78):

Multumesc frumos! La medic ginecolog merg mereu

| NeaNicu78 a răspuns (pentru floriana08):

Nu ezita sa ceri și părerea și la alt specialist, ești tânără și nu lasă probele nerezolvate sa auzim de bine, și multă sănătate.

| NeaNicu78 a răspuns (pentru NeaNicu78):

Scz nu lăsa problemele... Autocorectia asta îmi strica textul uneori.