Întrebare recomandată | ADRIANA90s a întrebat:

Buna TPU.
Am fost operata de apendicita in urma cu doua luni, iar dupa, in primele doua sau trei saptamani nu am avut nicio problema. Dar dupa am inceput sa am scaune rare, cam o data la cinci zile si nu inteleg de ce. Nu mananc alimente grele si am incercat de toate. Am baut ceai de musetel, bitter, elixir din fructe de soc, iaurturi mananc de doua ori pe zi si tot degeaba. Simt ca innebunesc, va rog sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de plimbări în aer liber, consumă mere și dimineața pe stomacul gol, dacă poți, o linguriță de ulei de măsline etravirgin amestecat tot cu o lingurință de semințe de in.
Te va ajuta pe tot tubul digestiv și nu vei mai avea probleme cu scaunul.
Sănătate.
Pa, pa.

| danielaxyz a răspuns:

Incearca fibre, sunt capsule, asa se numesc, la plafar gasesti

| rebekka11 a răspuns:

Trebuie sa faci miscare, pentru ca mischii sa lucreze mai bine, iar apoi scaunele tale vor aparea in fiecare zi. In fiecare dimineata mananca miere, pe burta goala. Incearca sa consumi multe lichide, Bea ceai de crusin isi va face efectul in 2-4 ore, este de mare folos ceaiul. Ceaiul este oribil dar incerca sa bei macar o cana neindulcita, daca vrei sa o indulcesti sa pui o lingurita de miere. Sper ca am fost de folos. Sa te faci bine!

| mixxjim a răspuns:

De ce crezi ca noi ne-am pricepe mai bine ca un medic? Sanatatea e mult prea impotanta sa o tratezi doar cu TPU, nu e vorba de o recomandare de tinuta sau machiaj happy Mergi la un medic, sa-ti faca si o ecografie, sa te sperii rau ca sa te duci? Poate ti-a uitat ala vreun pansament in burta cand te-a operat, sau cine stie ce legatura aiurea a facut prin tine, nu te apuca sa inghiti aiurea tot felul de chestii fara sa stii ce trebuie sa repari, cauzele pot fi multiple si doar un consult medical poate stabili care e cea exacta si ce trebuie facut. Sanatate, ai grija de tine!

| rutanklan a răspuns:

laughing))))))) nu am crezut ca prind si intrebari din astea pe aici.

| Ben00 a răspuns:

Mergi la medic ca nu e normal. Daca bei si sunatoare, asta "adoarme" intestinul gros (incetineste peristaltismul). Daca era ocluzie, aveai dureri, insa nici o astfel de constipatie nu e normala.

| Ratonhnhakéton a răspuns:

Na,eu m-am operat la rinichi si am o taietura de 15 cm.

| Selena2012 a răspuns:

Pai du-te plimba-te ia aer liber si fa-ti un control :*

| ChocoAmy a răspuns:

Pai nu e prea bine asta...trebuie sa faci un control...

| ralucutza19085 a răspuns:

Pai..si eu am fost operata de apendicita acum 3-4 ani..si nu am avut probleme...dar, in cazul tau chiar ar trebui sa consulti un doctor! happy
chiar este bun sa bei ceai de musetel, dar sa-l bei fierbinte si poti macar sa incerci sa bei niste compot de prune si sa mananci prunele ca sa provoci di****(presupun ca intelegi ce-am scris cu stelute laughing) cel mai bine este sa mananci multe prune din compot pentru asa potiiesi afara
sa nu mai mananci iaurt ca nu prea este bun...sa incerci sa bei multe supee dar fara continut de zarzavaturi prea mare happy
-du-te la farmacie si intreaba de ceai care se ia pentru. iesit afara cred ca ceai de cruşin incearca si intreaba de ceai de cruşin....se ia o data pe zi seara

| ralucutza19085 a răspuns:

Poti face un tratamnt cu colo-help
ste bun