| bebitza a întrebat:

Cati dintre voi ati fost operati de apendicita?
Ce alimente nu e bine sa consumi in primele saptamani dupa operatie?
Doctorul a zis ca am voie sa mananc orice insa am auzit ca ar fi unele restrictii, care sunt acelea?
Cei care au fost operati, dupa cat timp nu v-a mai durut operatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabimaris a răspuns:

Trebuie sa nu soliciti sistemul digestiv macar o luna de la operatie, adica trebuie sa eviti cruditatile, alimentele care te constipa sau iti fac purgatie, lichidele acidulate si/sau dulci, sucurile naturale de fructe trebuie evitate si ele pentru ca dau aciditate gastrica si nu e bine.
Trebuie sa mananci supe de pui usoare si nu foarte fierbinti sau reci, carne fiarta tot de pui, peste rasol sau la cuptor, nicidecum prajit, trebuie sa eviti sarea si condimentele foarte aromate care excita stomacul, trebuie sa eviti tocaturile, carnea grea de porc sau oaie, dintre lactate este ok sa consumi branza proaspata, telemea, iaurt si sa nu consumi lapte care fermenteaza odata ajuns in stomac!
In rest ai grija sa nu fii alergica la anestezic sau la analgezicele folosite! Iti doresc sanatate, dupa cca 3 luni nici n-o sa-ti mai amintesti data exacta a operatiei!

37 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai restrictii alimentare. Incearca sa nu mananci alimente care te constipa (banane, orez), sa nu faci exces de fructe si legume proaspete (ai voie 2-3 pe zi), sa nu combini la aceeasi masa alimente care dau diaree (gen pepene cu lapte) si sa nu bei nimic acidulat.

| dy a răspuns:

Are dreptate doctorul tau, ai voie orice, cu conditia sa nu te constipi. E sezon de legume si fructe, asa ca nu cred ca ai astfel de probleme!

| yadora a răspuns:

In primele 2-4 zile o iei usor cu mancarea :supe de pui usoare fara prea multa grasime si fara carnita; piureu mai slab; compot facut de casa;
Apoi dupa aceste zile incepi a manca cate o felie e paine la supica, pilaf slab, carne fiarta sau fripta dar slaba; peste alb fiert sau fript.Totul e sa reiei manactul usor si nu mult dintr-o data.
NU AI VOIE:
- rantasuri
- fructe(banane= constipa; portocale; ...tot ce fermenteaza)
- varza
-fasole
- mezeluri
- sucuri acidulate
Un pic de regim nu-ti strica, dar daca fortezi si incepi a manca ca Haplea risti sa faci complicatii (se poate desface bontul apendicular; sau poti face ocluzie intestinala). Evita sa faci eforturi si sa stai desculta fara papuci in picioare pe gresie.

| yadora a răspuns:

In ceea ce priveste operatia... o sa doara o perioada, mai ales cand e nor afara sau la schimbari bruste de temperatura. Iei frumusel un calmant si te bagi sub paturica.

Răspuns utilizator avertizat
| sweet_girl_carmen a răspuns:

Si eu am fost operata cu mult timp in urma... pai cam 2 zile nu prea poti sa mergi. Operatia din pacate te doare vreo 2 saptamani, ori de cate ori stranuti, tusesti sau ai nevoie la toaleta. Dar operatia te poate durea ori de cate ori se schimba brusc temperatura, dar nu te doare f tare. Ce nu ai voie sa mananci, sincer nu mai stiu, si imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult! bye si mult succes!

Răspuns utilizator avertizat
| mikey a răspuns:

Buna.
Eu mi-am facut operatie.Pai nu tare mult m-a durut doar ce nu aveam voie sa fac ed. fizica sa ridic etc.sa nu fac eforturi.Si este intrerzis ca sa razi tare pentru. eu daca am rad m-a durut rau operatia dar noroc ca nu a puscat.
Si dupa vreo minim 2-3 saptamani nu mai este problema.Si am manca supa de taietei, portocale banane nu prea multe pentru. ca se constipa.Deci mancari asa mai usoare si nu tare mult am mancat pentru. ca a zis medicul sa este interzis foarte mult.Si asa supa de taietei, ceva carnita moale.etc.Dupa cateva saptamani nu ma mai durut deloc am mancat orce si acum sunt ca la inceput ba mai bine.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au trecut aproape doua saptamani si nu ma mai doare numai cand imi vine menstruatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost si eu operata acum 3 zile.ma simt foarte bine in afara faptului ca ma doare foarte tare capul ( cred ca din cauza anesteziei locale ). Operatia nu ma doare foarte tare, ci ma mananca.semn ca se vindeca. Mie doctorul mi-a zis ca nu am voie sa mananc fructe...in primele zile supita si mult ceai de chimen.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost operat acu 6 zile.
1.niciodata sa nu mananci inainte de operatie[doar lichide]. deoarece iti creaza o stare de voma de la anestezic.
2.primele 2-3 zile doare ingrozitor
3.eu am inceput sa mananc cam mult...mananc intr-una...nu stiu sigur daca e recomandat
4. evita neaparat sucurile acidulate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! am fost operata acum o saptamana.doctoru mi-a spus sa nu manac fructe legrume care fermenteaza, suc acidulat si dulciurihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primele 2 zile poti manca daca se poate zice asa doar zeama de la supa si multe ceaiuri.in 1 zile ceaiuri neindulcite iar apoi le poti indulci putin. o data cu ziua a 3-a poti manaca biscuiti si branza moale de vaca. a 4a zi poti trece la carne de pui frageda fiarta.eu sunt in a 3-a zi de la operatie si simt ca innebunesc. mi-e foarte foama dar incerc sa ma abtin. dupa operatie m-a durut ingrozitor dupa ce a trecut efectul anesteziei, dar cu cateva calmante am reusit sa adorm si dimineata mi-a mai trecut. sper sa va ajute ceea ce v-am zis, si sfatul meu este sa nu stati prea mult daca va doare ca apoi o sa fie foarte complicat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Eu am fost operata acum 4 zile si pot spune ca ma simt destul de bine. Pana acum am consumat doar iaurt, supa strecurata si piure(plus o bucatica de cas, jumatate de covrig, 3 cuburi de cicolata). Am avut "colege de suferinta" care mancau "bine" inca din a 2-a zi, si nu acuzau nimic, ba chiar au iesit cu treaba mare mai repede. Singura problema era faptul ca ma simteam balonata, dar odata cu primul scaun s-a mai diminuat senzatia. Operatia nu ma doare foarte mult decat in prima zi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doare in prima zi dupa operatie dar dupa asta nu mai doare este foarte greu cu regimul dar te obisnuiesti poti manca si ce nu ai voie dar putin...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am iesit din spital luni am fost operata de apendicita miercuri si am zis ca mor am stat la terapie intensiva 2 zile, operatia am facut-o la paroscopic inca mai am dureri groaznice deci difera de gravitate si de organism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna si eu am fost operata acum un an in primele zile te doare ingrozitor dar durerea trece.Eu am mancat in prima saptamana doar supa strecurata, biscuiti, ceai si iaurt, piure. dupa aceea piure.nu am avut voie sa mananc nimic cu sare si care sa ma constipe.iti doresc multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt operat ed 3 zile si mananc supa strecurata, ceai, cate o banana, iaurt simplu cu cereale.yupleit,vreo 5 pe zi si nu amnimic.As vreasa pot manca si cateu cub de ciocolata.Amf ost cu treaba mare din a2a zibig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai voie sa mananci grasimi abundente, prajeli, rantasuri, condimente, marmelada, fructe crude, ciorbe, sarmale, varza, fasole, mazare, mezeluri, vanat, conserve si nu ai voie sa bei bauturi racoritoare acidulate.noroc:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am fost operata de 4 zile, la fel ca si celorlalti mi s-a zis si mie sa nu beau nimic acidulat mult ceai de chimen daca se poate, fara niciun fel de dulciuri, am mancat si carne si supa, portocala, iaurt mult si nu simt nimic in neregula.ma doare cand tusesc sau stranut, nu pot vorbi prea tare si nu pot sa rad calumea.in rest e ok, umblu fara sa mai am asa dureri, cand merg la toaleta e din ce in ce mai ok. pupici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt acum in a patra zi dupa operatie. In prima zi abia am gustat ditr-un ceai neindulcit, dar am papat 2 pungi cu glucoza prin perfuzie. A doua zi, am tinut-o tot pe ceai neindulcit si 3 iaurturi mici danone nutriday clasic (si inca o punga de glucoza). A treia zi m-am aventurat la 2 banane, un iaurt mic, 3 sferturi de iaurt mare de baut, jumatate de iaurn mare si inca o punga de glucoza. Acum, in a patra zi, m-am externat. E ora 3 si jumtate dupa-amiaza. Am mancat dimineata la spital o banana, o cana de ceai, un iaurt mic, iar odata ajuns acasa am mancat doua oua fierte si am baut o cana de ceai. Planuiam lapte dulce la greu saptamana asta, dar am vazut tot aici ca nu e recomandat. Saptamana asta voi manca asa:
-oua fierte + ceai
-mamaliguta + peste fript (putin din amandoua) + ceai
-o cescuta de lapte cu jumatate de covrig
-supa de pui cu orez
-supa de pui cu taitei
-bananute (micute, max una o data)
- tocanita de ardei (putina)
-cartofiori la cuptor
-mamaliguta + branza (putin din amandoua) + ceai
-compot
Daca imi mai vin si alte idei, mai poztez

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am fost operata luni.in prima zi, mi-a zis sa nu mananc si sa nu beau(nu-ti face griji iiti baga o subst. care te hraneste)a doua zi ai voie doar supa, ceai, apa, iaurtsi branza. a treia zi ai voie si ou. a patra zi poti manca si carne fiarta.
La dureri depinde de organism.eu cred ca am fost cea mai norocoasa deoarece la 4 ORE DUPA OPERATIE AM PUTUT SA MERG.(in prima zi m-am simtit foarte bine). a doua zi mi-a venit intr-una sa vomit dar degeaba(am vomitat doar de 2 ori dimineata). a treia zi ma enerva ca ma durea burta si operatia asa ca m-am sculat si am inceput sa merg prin salon(asta mi-a prins foarte bine) dupa ce iti da drumul acasa nu e asa rau.doar ca daca ti-a facut anestezie in spate cand stai in fund mult te doare putin coloana.
oricum e bine daca nu apar complicatii(cum am mai spus depinde de organism).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vraja mari in dosu gari eu am mancat si pizza si e a 8 zi si am esit cu scaunu de 3 oriwinking nu neaparat depinde de organoismu fiecaruia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.si eu am fost operata acum 2 saptamani si pot zice ca ma simt bine...nu ai voi cruditati, grasimi si bauturi acidulate, nu ai voie prajeli.acum pot zice ca operatia ma doare numai cand ma aplec mai brusc sau fac miscari bruste, in rest nu ma doare.mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa faceti neaparat miscare, sa va ridicati din pat, sa mergeti prin salon...pe afara(cat timp esti in spital) chiar daca te doare dar ai sa vezi ca dupa nu mai ai treaba, primele 3-4 zile te doare da ceri calmante la asistenta si nu mai ai treaba.winking si eu am fost operat. si cu mancarea ce zic ceilalti ii okbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut trebuie sa faci plimb

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! eu am fost operata joi la ora 2 nopatea si azi e vineri si sunt deja aksa.big grin Dupa operatie mi-a fost un picut cam rau ca am facut o criza de hipoglicemie (zic ei, doctorii) adica 41 temeratura m-am inrosit toata numai eram constienta si am speriat tot personalul. Am avut niste dureri groaznice. vreo 6 perfuzii iar dupa amiaza deja mi-am revenit! m-am ridikt singurica am fost la toaleta.am mankt si am si facut trebuie mare.de mankt am mankt decat iaurt, zeama de la supa si ceai(lipton). apoi pe seara am mai mankt supa cu legume si carnita si banana.medicul a zis sa adaug treptat cate ceva! in mare parte nu ai voie fructe dar eu am mankt banana(constipa) pentru ca nu am probleme cu mersul la toaleta; iaurt si cu timpul o sa mai adaug mankre usoara sa nu ma balonez! fara fasole mazare varza carne grasa fructe dulciuri fara zahar.deci ai voie sa mananci...mai nimiclaughing
am dureri acum.si nu am voie efort.ma doare ff raw cand tusesc stranut sau rad, si trebuie s stai cat mai lejer sa nu incordezi muschii ...in rest acum astept vindecarea totala. dar depinde mult de organism.eu am fost mai sensibila dp operatie. apoi mi-am revenit ff repede.