| Sj_Sheba_1998 a întrebat:

Hello there.
Am fost operata de apendicita acum o saptamana.Am tinut regim strict toata saptamana:doar ceai neindulcit, supa la fel si iaurt.
Am inceput incet sa mananc alimente putin mai consistente.Stiu ca inca nu am voie sa mananc nimic ce ma constipa,prajeli,chestii cu grasime,fructe,alea alea.
Voiam totusi sa intreb,ciocolata cand voi avea voie? dar cafea? sau sucuri?
Cred ca cei care ati mai fost operati ar trebui sa stiti, daca vreti si ma puteti ajuta big grin
Peace.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Ciocolata constipa, indiferent daca esti operat sau nu. Asa ca, daca ti s-a recomandat sa stai departe o vreme de ciocolata, cacao, ou fiert, ai face bine sa mai amani aceste alimente. Asta ca sa nu-ti faca mai mult rau decat bine (pofta temporara).

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa raspunsurile de mai sus. Uite ce scrie un medic: http://www.teodorbuliga.ro/ce-mancam-dupa-operatia-de-apendicita

| neutrino a răspuns:

Daca deja ai mancat ceea ce ai spus, atunci poti manca si restul, ceea ce-ti doreti.

| neutrino a răspuns:

Scuze, erata: doresti.

| kurtisnotdead a răspuns:

Eu am fos operata anul trecut in Iulie.Cum am venit acasa a doua zi am inceput sa mananc ochiuri prajite sa beau suc natural sa mananc fructe sa mananc supe de toate felurile.Dar depinde de organism.Ce-ti spun eu acum daca incerci tu poate sa te afecteze sa te doara burta.Ai grija. Daca mananci un mar pe i bei o cana de ceai pe zi pentru a nu te constipa.Bea multa apa daca mananci multe produse consistente. Sper ca te-am ajutat.Bye happy

| Antonia02 a răspuns:

Si eu am fost operata acum 3 ani de apendicita si tin minte ca dupa ce am fost externata am mancat cam de toate, nu am mai tinut regim...acum nu stiu, vezi si tu cum te simti, dar eu cred ca nu sunt probleme daca mananci ciocolata si ce ai mai zis