| sarah458 a întrebat:

Am luat ieri o cutie de Piracetam 400mg (fara reteta) si nu stiu cum sa le iau. Am citit despre ele ca ajuta la imbunatatirea concentratiei, inspiratiei... si mai multe, dar pe nicaieri nu scria ce doza trebuie luata. Tin sa mentionez ca nu am vreun diagnostic anume si nu am nevoie de aceste pastile din punct de vedere medical, stiu ca sunt nootropice si de aceea...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In cutie vei gasi o foaie de hartie numita prospect sau informatii pentru utilizator. Ea trebuie citita de 5-6-7 ori cu maxima atentie, cautand in dictionar fiecare cuvant neinteles, pana retii cu maxima acuratete tot ce scrie acolo (sa o stii aproximativ pe dinafara, ca pe o lectie de nota 10). De acolo vei afla si care este doza recomandata. Dat fiind ca nu ai nevoie de el si il iei doar din ipohondrie, e bine sa te limitezi la o pastila de 2-3 ori pe zi, prima fiind luata imediat la trezire si ultima inainte de ora 16, fara ca distanta dintre doua pastile consecutive sa fie mai mica de 4 ore. daca esti cumva copil, trebuie sa te cantaresti si poti lua numai daca ai peste 30 de kilograme, caz in care doza este de maxim 50 mg pe kilogramcorp.
Sa stii ca nootropicele nu au efecte spectaculoase. Ajuta cand esti batran si ai probleme cerebrale legate de varsta. Cand esti tanar, cel mai bun nootropic va oferi un plus de maxim 10% unei minti antrenate si un plus de maxim 1-2% unei minti odihnite. In principiu, nu iti va imbunatati concentratia sau inspiratia, doar va creste durata in care iti poti tine mintea concentrata si va reduce usor nevoia de somn (asa incat vei avea mai mult timp de invatat)