| AnaThisIsMe a întrebat:

Am mers astazi fara caciula pe cap ci doar cu casti cu blana...pt prima oara...Mi s.a spus ca pot face meningita sau alte boli grave din cauza aceasta si m.am speriat....Si am observat mai tarziu ca ma doare capul si nu imi trece cu pastila....Este adevarat? Sunt foarte. speriata si nu stiu ce sa fac...Imi puteti spune va rog frumos daca e grav sau nu? Dau funda pentru cel mai rapid si bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Nu e adevarat, testat de mine.De 4 ani de cand ma rad in cap(barbieresc in cap) Indiferent de anotimp, iarna, vara, etc saptamanal sau o data la 2 saptamani ma barbieresc pe cap, port acele 'urechelnite' de care spui tu. Durerile de cap nu are legatura cu ce spui tu. Durerile vin de la tample, cel putin asa e la mine.Le purtam cat de frig ar fi fost afara, nu ma durea capul deoc.

| Lexu12 a răspuns:

Acum nu e cazul sa iti faci probleme, dar daca nu porti caciula mult timp si stai in frig, poti sa ai multe probleme mai tarziu.
si eu credeam ca nu patesc nimic, nu am mai purtat caciula si dupa am facut sinuzita, timp de trei luni luam 10-20 de pastile pe zi tratament, am stat internata in spital si am facut si operatie, deci e mai bine sa nu risti

| Bleikeer a răspuns:

Fetele au tendința de ași crea simptome atunci când sunt sigure că le au, dar de fapt sunt sănătoase tun.Nu cred că te-ai îmbolnăvit, am și eu o prietenă care se plimbă doar cu căștile, nu a pățit nimic.

| Cristi_Airinei_1995 a răspuns:

Efectul placebo, ai ramas cu ideea asta in cap si acum te gandesti doar la asta, din acest motiv nu iti trece, stai fara grija dar pentru orice eventualitate sa nu mai stai cu griji e bine sa mergi la un medic si el te va lamuri, nu e indicat sa mergi cu casti din acelea cu blana ele protejeaza doar urechile nu si restul capului.